Värvilised pesukapslid põhjustavad üha sagedamini lastele mürgistusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR
Viimase poole aasta jooksul on märkimisväärselt suurenenud laste mürgitusjuhtumite arv, mille on põhjustanud kommi või mänguasja meenutavad erksavärvilised pesukapslid.
Värvilistes pakkides pesugeelid on alates möödunud aasta detsembrist põhjustanud rohkem kui 30 mürgistusjuhtumit. Pooled õnnetustest juhtuvad alla kolmeaastaste lastega, kes mänguasja või kommi meenutava pakendi suhu panevad või lõhkeb pakend nende käte vahel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sihtasutuse Tallinna lastehaigla kinnitusel saavad haiglasse jõudnud lastest 80 protsenti mürgistuse just kodus.

"Eelkõige need on probleemiks just seetõttu, et need käesoojuse ja niiskusega lagunevad kiiresti ehk kapsli sisu satub nii lastele suhu, näo peale ja riiete peale. Kuna see sisu on siiski niivõrd kõrges kontsentratsioonis pesuvahend, mille täpseid toimeid me kahjuks veel ei tea, siis need tervisekahjustused on päris laiad," rääkis mürgistusteabekeskuse juhataja Mare Oder.

Tema sõnul saab pesukapslite tegelikku mõju teada saada vaid tarbija enda kogemustest. Pesukapslid on laste organismi sattudes tekitanud tõsiseid söövitusi nii söögitorus kui ka suus. Kui laps aga pesukapsli sisuga kokku puutub, tuleks talle väikeste sõõmude kaupa vett joota ning arstiga ühendust võtta.

"Hästi kiiresti tuleb puhtaks pesta ja siis helistada infotelefonil number 16662, see on eritasuta, õed ja arstid vastavad ja siis nõustame juba edasi. Iga juhtum on erinev. Väga sageli vajab see ka arstlikku järelvalvet," märkis Oder, kelle sõnul ei ole õnneks ühtki surmajuhtumit olnud. "Aga intensiivravi ja hingamisaparaati vajavaid lapsi on küll olnud. Õnneks nad on siiski paranenud".

Lastele valmistavad ohtu ka muud kodukeemiatooted, mis on nende käeulatuses ning meelitavad ligi toreda ja erksa värviga. Oder paneb kõikidele lapsevanematele südamele, et kodukeemiat peab hoidma lapsele kättesaamatus kohas.

"Kõige parem lahendus on see, kui lapsevanemad ise võtavad aktiivsuse ja vastutuse selle eest, et nad kemikaale kusagile laokile ei jäta. Teine asi on see, et kemikaalitootjad, just Procter & Gamble on välja töötamas turvapakendit, et nad ei oleks lastele atraktiivsed ja et see karp läheks lahti pisut raskemalt kui kahe klõpsuga," ütles mürgitusteabekeskuse juhataja.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: