Terviseamet hoiatab pesugeelikapslite ohtlikkuse eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pesugeelikapslid.
Pesugeelikapslid. Autor/allikas: terviseamet

Kuigi Eestisse ei ole veel jõudnud sotsiaalmeedias levinud trend, kus teismelised filmivad end pesugeelikapsleid suhu panemas, palub terviseamet lapsevanematel oma järeltulijatele selgitada, et selline tegevus võib olla väga raskete tagajärgedega.

Viimasel ajal on sotsiaalmeedias levima hakanud videod, kus teismelised filmivad ennast pesugeelikapsleid suhu panemas ja kapsli sisu seejärel välja oksendamas või sülitamas.

Terviseameti mürgistusteabekeskusele teadaolevalt see trend veel Eestis ei levi, mistõttu on ameti hinnangul praegu õige aeg rääkida lastega selliste tegudega kaasneda võivatest ohtudest.

Pesugeelikapsel sisaldab kontsentreeritud pesuainet, mis on inimorganismile mürgine. Allaneelatuna põhjustab see tugevat oksendamist, söögitoru ja mao limaskesta kahjustusi ning kõripealise põletuse.

Ärritava aine väljaoksendamisel võib see kergesti sattuda hingamisteedesse, põhjustades hingetoru põletust ja keemilist kopsude kahjustust. Tulemuseks võib-olla raske tervisekahjustus koos pika haiglaraviga. Pesugeelikapsli sisu võib tundlikumal nahal põhjustada ärritust, silma sattudes võivad silmade punetus, valu ja nägemishäired kesta mitu päeva.

Kui siiski on juhtunud, et laps hammustas pesugeelikapslit ja neelas selle sisu alla, siis tuleb kohe tema suu ja nägu loputada, talle paar lonksu juua anda ning eemaldada pesugeeliga kokku puutunud riided. Oksendamist esile kutsuda ega maoloputust teha ei tohi.

Kõik pesugeelikapsli sisu neelanud väikelapsed peaks viima jälgimiseks haiglasse, teismelistega peaks aga pöörduma haiglasse juhul, kui esineb tugev oksendamine, hingamisraskus, neelamisraskus või valu rinnaku taga, mis annab märku söögitoru kahjustusest. Nõu antakse ka mürgistuste infoliinilt numbril 16 662.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: