Norra teadlased: LSD ei tekita vaimseid häireid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Benn Mills, Wikimedia Commons
LSD, psühhotroopsete seente või Peyote-kaktuse tarvitamine ei suurenda riski vaimsete häirete tekkeks, selgus ajakirjas Plos One avaldatud Norra teadlaste uuringust.
Norra teadus- ja tehnoloogiaülikooli neuroteaduse osakonna teadur Teri Krebs ja kliiniline psühholoog Pål-Ørjan Johansen kasutasid uuringus 130 000 inimese andmeid, kellest 22 000 olid psühhedeelikume vähemalt ühe korra kasutanud, vahendas Science Daily.

Katsealuste puhul võeti arvesse, kas nad on viimase aasta jooksul kogenud vaimseid probleeme, nagu üldist psühholoogilist kurnatust, ärevushäireid, meeleolu kõikumisi või psühhoose. Teadlaste eesmärk oli teha kindlaks, millised seosed on psühhedeelikumide tarvitamise ja vaimsete probleemide vahel. Selliseid seoseid aga ei leitud, vastupidi - selgus, et psühhedeelikumide kasutamise puhul on vaimsete häirete tõenäosus isegi veidi väiksem.

"Pärast teiste riskifaktorite arvesse võtmist selgus, et eluaegne LSD, psilotsübiini, meskaliini või Peioote-uimakaktuse kasutamine või viimase aasta jooksul LSD tarvitamine ei olnud seotud vaimsete probleemide sagedasema esinemisega või vaimsete häirete ravi saamisega," nentisid Johansen ja Krebs.

Samas möönsid nad, et psühhedeelikumide negatiivset mõju mõne isiku või grupi vaimsele tervisele ei saa välistada. Siiski ei ole ka viimastes kliinilistes katsetes suudetud leida tõendeid psühhedeelikumide kestva kahjuliku mõju kohta, nentisid teadlased.

Krebs selgitas, et varasemad oletused, et psühhedeelikumide tarvitamine võib tekitada vaimseid häireid, põhinesid väikest hulka inimesi hõlmanud uuringutel ning ei võtnud arvesse vaimsete häirete sagedust üldpopulatsioonis.

"Viimase 50 aasta jooksul on kümned miljonid inimesed psühhedeelikume kasutanud ning pikaajaliste probleemide kohta ei ole kuigi palju tõendeid," tõdes Krebs.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: