Järjekord Keri saare majakavahiks ulatub kohati aastani

Foto: ERR

Keri saar on 150x450 meetri suurune saar Eesti põhjarannikul, kuhu geograafia ja rannajoone
eripära tõttu on keeruline pääseda. Saarel peavad kordamööda vahti vabatahtlikud, kuid see robinsonaad on osutunud nii populaarseks, et kohati ulatub järjekord aastani. "Pealtnägija" proovis nädal aega majakavahi elu üksikul saarel.

Keri saar asub 20 kilomeetri kaugusel mandrist ja 6 kilomeetrit eemal naabersaarest Pranglist. Kolmehektarilisel saarel ei kasva ainsatki puud, kuid see-eest on seal lademetes kiviklibu, Eesti põhjapoolseim saun ja kaitsealune tuletorn. Saarevahi pesaks on nõukogudeaegne kasarmuhoone, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Keril on läbi ajaloo elanud vaid majakavahtide perekonnad, viimane neist lahkus saarelt 11 aastat tagasi. Praegu töötab tuletorn küll automaatrežiimil, kuid vabatahtliku saarevahi kohalolek on siiski vajalik. Peep Rada juhitud Keri Selts haldabki saart riigiga sõlmitud rendilepingu alusel alates 2006. aastast.

"Siin on olnud igasuguseid inimesi, on ka noorpaarid, kes leidnud romantilise koha, kus ettepanek teha, siin on isegi pulmasid peetud ja on ka inimesi, kes tahavad lihtsalt ära, tahavad üksindust nautida või omaette olla või tahavad tulla tuulte ja tormide keskele," loetles Rada.

"Miks ma peaksin minema kuskile lõunamere saarele, kui ma saan oma kodumaal väikesel saarel puhata ja lihtsalt nautida seda vabadust, mis seal on," arutles endine saarevaht Kairi Tänavsuu.

"Pealtnägija" reporter Roald Johannson viibis nädal aega Keril, kus oli saare- ja majakavaht. Muu hulgas pidi Johannson ületama kõrgusekartust, avastas oma loomingulise külje, kuid sai tunda ka igatsust kodu ning sooja duši järele.

"Aeg möödub üksinduses olles hoopis teistmoodi. Kellaaeg pole seejuures üldse oluline, on ainult päevad. Teisipäevast saab kolmapäev ja neljapäevast reede. Aga näe Reedet, toda kes Robinson Crusoe seltsiliseks oli, Keri saarele paraku ei tulnudki," arutles Johannson pärast pea nädalat aega saarel. "Natuke skisofreeniline tunne on peal, et ma pean põhimõtteliselt iseendaga kogu aeg rääkima või musta auguga," lisas ta.

Vaata Roald Johannsoni nädalat Keri saare vahina allolevast videost:

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: