Vene vabaühenduste suhtes on alustatud seninägematut kampaaniat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

ERR
ERR
Venemaal käib seninägematu kampaania valitsusväliste organisatsioonide kontrollimiseks. Viimase nädala jooksul on erinevad inspektsioonid külastanud peaaegu kõiki tuntumaid Venemaa vabaühendusi.
Kremli teatel uuritakse nende vastavust seadusele, mis kohustab välismaalt raha saavaid organisatsioone määratlema end "välisagentidena", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Võimude seekordsetes reidides pole midagi juhuslikku. Maksu-, tuletõrje- ning tervishoiuinspektsioonid on võtnud viimaste päevade jooksul ette umbes sadakond valitsusvälist organisatsiooni ja nõutanud igaühelt keskmiselt 10 kilogrammi dokumente. Kontrollitavate seast leiab taolised tuntud ühendused nagu Amnesty International, Moskva Helsingi grupp, Transparency International või Memorial.

Inimõiguskeskuse Memorial juhataja Oleg Orlovi sõnul nad juba ootasid sellist kontrolli. "Praegu käib üle kogu Venemaa enneolematu, totaalne valitsusväliste ühenduste kontrollimine - seda kõikides Venemaa regioonides," selgitas ta.

Paar kuud tagasi tekkisid mitmete Moskva kodanikuühenduste, nende seas ka Memoriali - seintele kirjad "USA välisagent". Organisatsioonid ise on selliseid süüdistusi tauninud. Ühendused väidavad, et poliitika pole nende ala ja ainuüksi välisrahastus ei tee neist halvustava kõlaga "agente".

Transparency Internationali Venemaa osakonna direktori Jelena Panfilova sõnul püüab organisatsioon vaid osaleda korruptsioonivastases võitluses. "Riigis käivad korruptsioonivastased kampaaniad, kõik võitlevad korruptsiooniga. Me proovime ka kogu jõust selles suunas midagi ette võtta," rääkis Panfilova.

Svetlana Gannuškina, põgenike abistamise ühenduse "Kodanike ühistegevus" juhataja, tunnistas, et praegu piisab mõne organisatsiooni diskrediteerimiseks vaid sellest, kui üks USA kodanik annetab ühe dollari. "Aga selle juures peab ühendus
tegelema ka poliitilise tegevusega. Meie juures on kirjas: heategevuslik organisatsioon. Südametunnistus peab olema!" lausus ta.

Venemaa president Vladimir Putin on öelnud, et äsjaste kontrollide eesmärgiks on kõigepealt teha kindlaks, mil määral vastab nende või teiste organisatsioonide tegevus sõnastatud eesmärkidele. Lisaks soovitakse riigipea sõnul veenduda, kas kehtib Venemaa Föderatsiooni seadus, mis ei luba välismaist rahastamist.

Nn välisagentide seaduse järgi saab aga valeandmeid esitanud organisatsiooni ka sulgeda. Lääneriigid on surve avaldamise vabaühendustele hukka mõistnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: