Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti esimene satelliit jõudis täna edukalt orbiidile

{{1367898600000 | amCalendar}}
Kanderakett Vega viis ESTCube-1 orbiidile (ekraanipilt).
Kanderakett Vega viis ESTCube-1 orbiidile (ekraanipilt). Autor/allikas: ERR/ESA
Eesti esimene satelliit ESTCube-1 alustas täna hommikul kell 05.06 Prantsuse Guajaanas asuvalt Kourou kosmodroomilt rakett Vega pardal teekonda kosmosesse, jõudis orbiidile ning edastab juba signaale.
ESTCube-1 töötab täielikult. Tõravere observatooriumis asuvate spetsialistideni on juba jõudnud esimene raadiomajaka terviklik signaalpakett, mis saabus kell 10.30. Esimesena, veel enne kui ESTCube-1 esmakordselt Eesti kohale jõudis, võttis signaali vastu vene raadioamatöör Dmitri Paškov Samarast.

Lennu parameetrid on ennustusega kooskõlas ja varem tehtud orbiidiarvutused kehtivad, teatatakse ESTCube-1 Facebooki kodulehel.

ESTCube-1 kaasreisijad Vega lennul olid Euroopa kaugseiresatelliit Proba-V ja Vietnami esimene kaugseiresatelliit VNREDSat-1A. ESTCube-1 jõudis oma ettenähtud orbiidile satelliitidest kolmandana varahommikul kell 7.06. Satelliit lendab nüüd kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 km kõrgusel maapinnast.

Satelliidi peamiseks ülesandeks on testida Soomes välja töötatud päikesepurje.

ESTCube-1 kontrollsignaali on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz.

Eesti satelliit pidi lendama kosmosesse 4. mail, kuid tugeva tuule tõttu lükati start edasi 7. maile.

Eesti saamist 41. kosmoseriigiks sai otseülekandena jälgida veebilehelt Arianspace.tv, kus oli võimalik näha kanderaketi starti ning ülekannet ESA missioonijuhtimiskeskusest kuni ESTCube-1 eraldumiseni.

Projekti üks juhte, Tartu observatooriumi vanemteadur ja Tartu ülikooli dotsent Mart Noorma ütles satellidi starti jälgides, et tal on uhke tunne. "Kui vaadata kõiki neid tudengeid siin, kes oma viie aasta kätetööd jälgivad, siis ma olen väga uhke. Nad tegid selle ära!"

Riigikogu esimees Ene Ergma ütles, et Eesti esimese satelliidi üleslennutamine on märgilise tähendusega. "Me oleme nüüd üks pisikene kosmoseriik".

Ta märkis, et Eesti on nüüd juba ühe eesmärgi täitnud, kuna nüüd teame, et meie tudengid on võimelised satelliite ehitama. "See on minu meelest väga tugev sõna".

Ergma lisas, et satelliidiga kavatsetakse läbi viia huvitavat eksperimenti, mille ettevalmistusi alustati juba 2006. aastal.

[flowplayer]://media.err.ee/uudised/uudised:2013-05-07_TR_satelliit.mp4[/flowplayer]

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: