Eesti tudengisatelliidi Hämarik orbiidile viimine lükkus taas edasi

Kanderaketi valmis seadmine Euroopa Kosomoseagentuuri kosmodroomil Prantsuse Guajaanas.
Kanderaketi valmis seadmine Euroopa Kosomoseagentuuri kosmodroomil Prantsuse Guajaanas. Autor/allikas: SCANPIX /

Pühapäeva varahommikuks plaanitud Tallinna Tehnikaülikooli tudengisatelliidi Hämarik orbiidile viimine lükkus edasi, kuna Prantsuse Guajaanast startima pidanud kanderakett ei saanud tugeva tuule tõttu oma teekonda alustada.

Vahetult enne starti teatas Euroopa Kosmoseagentuur, et kanderaketi Vega väljalend lükkub Euroopa aja järgi esmaspäeva hommikusse. Tegemist on juba teise korraga, mil Vega start edasi lükkus - 19. juunile planeeritud start jäi ära tugeva tuule tõttu kõrgemates atmosfääri kihtides.

Vega pardal on muuhulgas tehnikaülikooli tudengite ja aktsiaseltsi Datel koostöös valminud teine tudengisatelliit Hämarik. Esimene TTÜ satelliit Koit startis eelmise aasta juulis raketiga Venemaalt. Koit ja Hämarik on 1U kuubik-satelliidid, nende mõlema mõõdud on 10x10x10 cm, teatas TTÜ pressiesindaja.

Kokku on Vega pardal 53 ühikut erinevaid orbiidile viidavaid saadetisi, mis kõik on turvalises ja stabiilses seisus, teatas Euroopa Kosmoseagentuur.

Koit ja Hämarik on ehitatud Maa seiramiseks kosmosest. Mõlemal satelliidil on kaks kaugseire kaamerat, millest üks teeb värvipilte (RGB) ja teine lähi-infrapunaseid (NIR) pilte. Nende abil saab näiteks analüüsida metsade ja põldude elujõulisust või merekeskkonna kvaliteeti nii ajas kui ruumis.

Satelliidirühma juhi Rauno Gordoni sõnul pole varem proovitud nii väikese satelliidiga kosmosest Maa seiret teha. See vajas erilisi kaameraid, suurt arvutus-võimsust ja nii kiiret andmesidet ning kõik need süsteemid tuli meeskonnal endal arendada.

Tallinna Tehnikaülikooli satelliidiprogramm sai alguse 2014. aastal. Satelliidiprogramm hõlmab kogu ülikooli, see on rahvusvaheline ja interdistsiplinaarne initsiatiiv, millesse on panustanud teadus- ja ettevõtluspartnerid nii Eestist kui ka välismaalt. Satelliidi arendus- ja alamsüsteemide testimine toimus aastatel 2016-2018. Satelliidid Koit ja Hämarik valmisid 2019. aastal ning Koit lennutati orbiidile 5. juulil 2019. Peale seda testiti Hämarikku uuesti, näiteks tehti ka vibratsiooni- ja löögikatseid ning selle tulemusel muudeti komponente ja alamsüsteeme töökindlamaks.

Satelliidiprogrammis on kuue aasta jooksul kaasa löönud üle 150 tudengi, kes kõik on saanud kogemusi erinevates valdkondades. Programm annab tudengitele võimaluse kaasa lüüa just sellel alal, mida nad kõige paremini tunnevad, alustades inseneeriast lõpetades turundusega.

TTÜ satelliidiprogrammi toetavad AS Datel, AS Telegrupp, Mediq Eesti OÜ, Lennuliiklusteeninduse AS, AS CGI Eesti, Stoneridge Electronics AS. Programmi koostööpartnerid on IB Krates OÜ, KBFI, Tartu Ülikooli Tõravere Observatoorium, PERH, Brandner PCB OÜ, Satrian Aerospace OÜ, Radius Space OÜ.

Eesti esimese tehiskaaslase ESTCube-1 saatsid Taru Ülikooli teadlased ja tudengid orbiidile 7. mail 2013.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: