Satelliidi orbiidile saatmise nimel töötas sadakond tudengit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR
Selle nimel, et Eesti esimene satelliit ESTCube-1 saaks edukalt orbiidile lennutatud, töötas sadakond tudengit ja mitu juhendajat.
Eestist sai täna hommikul ametlikult kosmoseriik, kui kanderakett Vega viis kosmosesse Eesti esimese satelliidi ESTCube-1. Nende hetkede nimel töötasid pea sada tudengit ja nende juhendajad viis aastat, vahendasid ERRi teleuudised.

Kõige olulisem, mida täna hommikul Tõraverre Tartu Observatooriumi kogunenud satelliidiloojad ootavad, on märk satelliidi töökorras olekust. Esimene piiks Maast umbes 660 kilomeetri kõrgusel tiirleva ESTCubilt peaks tulema täna hommikul poole üheteistkümne paiku.

ESTCube-1 süsteemiinsener, Tartu Ülikooli füüsikainstituudi doktorant Kaupo Voormansik avaldas lootust, et satelliit on ta juba andnud majaka signaali kaudu oma telemeetria andmed, et kõik on korras ja talle saab hakata käske üles laadima.

ESTCube-1 anti Euroopa Kosmoseagentuurile üle juba jaanuari lõpus, vahepealsetel aegadel on tegeletud tarkvara uuendamisega. See, et kanderaketi start halbade ilmastikuolude tõttu mitmel korral edasi lükati, tuli tudengisatelliidi meeskonnale isegi kasuks.

"Meil oli nende orbiidiarvutustega väike segadus, kuna trajektoorid ei olnud nii täpselt teada. Me saime need üle kontrollida ja oleme nüüd palju rohkem kindlad, et kus ja millal ta üle lendab. See on vajalik selleks, et antennid õigesse suunda keerata ning õigest kohast signaali püüda," selgitas Voormansik.

Satelliidi üleslennutamisega sai Eestist täna maailma 41. kosmoseriik.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: