Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadur loodab ESTCube-1 meeskonnast Tõraverele väärikat uut põlvkonda

Uno Veismann ERR
Uno Veismann ERR
Eesti esimene satelliit ESTCube-1 jõudis teisipäeval edukalt orbiidile ning Tartu observatooriumi vanemteadur Uno Veismann loodab projektiga tegelenutest Tõraverele väärikat järeltulevat põlvkonda.
Veismann rääkis saatele "Aktuaalne kaamera. Nädal", et hindab satelliidiloojate tööd kõrgelt ning peab suurepäraseks, et projekti algataja ja eestvedaja Mart Noorma ei teinud seda üksinda, vaid tõmbas kaasa noorte inimeste meeskonna.

"Ma loodan, et sellest meeskonnast tuleb edasi kosmoseaparaatide loojaid, aga ka Tõraverele väärikas järeltulev põlvkond," lisas Veismann.

Tartu observatooriumi vanemteadur Tõnu Viik märkis, et tema ajal alustati Sputniku vaatlemisega ja toona midagi rohkemat teha ei saanud. "Siis järgnes Uno ja meeskonna töö nende kosmoseaparaatidega veel Nõukogude ajal ja nüüd on siis poisid ise teinud. Nii et see on juba väga kõrge tase ja meil on hea meel".

Mart Noorma käe all töötanud noored kirjeldavad teda kui väga head juhendajat.

"Väga inspireeriv juhendaja ja suudab alati kõiki motiveerida. Kui siin oli olukordi, et võib-olla ei saa raha, siis tema alati suutis öelda, et kõik saab korda ja töötab - ja nii oligi reaalselt," rääkis üks ESTCube-1 loojatest Mihkel Pajusalu.

Samuti tudengisatelliidi üks eestvedajaid olnud Tõnis Eenmäe lisas, et Noorma oli rohkem kolleeg kui juhendaja. "Eks seal paratamatult tuli endal väga-väga palju asju juurde õppida ja näiteks minu puhul sellesama raadioside kohapealt, millest sai mulle ka hobi," lausus ta.

Nagu kombeks, on tegusatel inimestel jaksu: paralleelselt tööga Tartu ülikoolis ja satelliidiehitamisele aitas Noorma käima lükata ETV noorte teadussaate "Rakett 69", koolinoorte kosmoseklubi Estronaudid ja koolilaste teadusmaleva ning ta on ka kolme lapse isa.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: