Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tondil puuetega laste koolis avati eluks vajalik tunnetustuba

90. sünnipäeva tähistanud Eesti suurimas puuetega laste koolis - Tallinna Tondi põhikoolis avati Eesti kunstnike loodud õppevahenditega omalaadne tunnetustuba.
Kuidas luua selliseid asju, mis aitaks maailma mõista liitpuudega lapsel - selline oli kunstiakadeemia tekstiilidisaini magistrantide sotsiaalse disani projekti eesmärk, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tondi põhikooli Tuisu tänava osakonnas õpivad liitpuudega lapsed, kes vajavad eluks vajalike oskuste omandamiseks palju juhendamist. Põhikooli õppejuht Linnu-Lydia Mae selgitas, et paljud tunnetustoas olevad esemed on mõeldud tajude arendamiseks. "Peenmotoorika liigutused, mida siin saab harjutada, need on eluliselt vajalikud," ütles Mae.

Kuus kunstiakadeemia tekstiilidisaini magistranti läbisid intensiivse kiirkususe, mille järel valmisid igapäevaselt puuetega lastega tegelevate õpetajate ja terapeutide näpunäidete järgi tunnetustahvlid. Nende kasutamine annab aimu erinevatest materjalidest ja mõistetest, nii areneb motoorika ja kognitiivsed oskused.

Tunnetustoa autorid ise tunnistavad, et tegu oli tugeva grupitööga, sest ümber tehti kogu tuba. Tunnetustahvlid peavad olema stimuleerivad, kuid samas ei tohi last ärritada.

Õppejuhi sõnul saab selliseid tunnetustahvleid ka kataloogist tellida, küll aga kalli raha eest. Kuidas eestlaste loodud tunnetustuba toimib, seda uurivad teadlased.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: