Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvusballett tähistab Tiiu Randviiru 75. sünnipäeva "Luikede järvega"

Tiiu Randviir ERR/Ülo Josing
Tiiu Randviir ERR/Ülo Josing
Eesti rahvusballett tähistab täna "Luikede järve" etendusega Tiiu Randviiru sünnipäeva - 10. märtsil saab priimabaleriin ja balletipedagoog 75-aastaseks.
Aastatel 1946-1955 Tallinna koreograafiakoolis õppinud tantsija alustas oma lavateed kutselise balletiartistina "Luikede järvega", mis jäi ta lavakarjääri saatma terve veerandsajandi jooksul, teatas Rahvusooper Estonia.

Ka Tiiu Randviiru viimaseks osatäitmiseks 1979. aastal oli just Odette-Ottilie kaksikroll Pjotr Tšaikovski "Luikede järves".

Vahepealsetel aastatel jõudis Randviir tantsida mitmeid teisi isikupäraselt lahtimõtestatud peaosasid Tšaikovski ja Prokofjevi ballettides. Enda suhtes nõudliku artistina astus ta 1964. aastal Tallinna konservatooriumi lavakunstikateedrisse Voldemar Panso klassi lootuses, et tugev isiksus raputab ta lahti "uinuva kaunitari" olekust.

Lavakunstikateedris õppimise ajal valmisidki balletirollid, mille karakterite avamisel mängisid olulist osa draamanäitleja stuudiumis saadud oskused: Medeia (Samuel Barberi "Medeia"), Kratt (Eduard Tubina "Kratt"), Julia (Sergei Prokofjevi "Romeo ja Julia"), Chloë (Maurice Raveli "Daphnis ja Chloë"),Prostituut (Béla Bartóki "Võlumandariin")jt.

Esimese kaaluka tunnustuse sai Randviir juba 1957. aastal - hõbemedali Moskvas VI Ülemaailmsel Noorsoo- ja Üliõpilasfestivali balletikonkursil. Järgnesid ENSV teenelise kunstniku (1960), ENSV rahvakunstniku (1967) ja NSVL rahvakunstniku (1977) aunimetused.

Alates 1970. aastast on Tiiu Randviir olnud Tallinna balletikoolis pedagoog ning tantsijakarjääri lõppedes jätkas ta tööd Estonias ballettmeister-repetiitorina.

Oma kogemusi jagas Randviir aastatel 1982-85 Viini Riigiooperi Balletikoolis Austrias ja 1990-98 John Cranco nimelises koolis Saksamaal.

Randviiru õpilased on Tatjana Voronina, Kaie Kõrb, Irina Härm, Age Oks, Marina Kesler, Maria Seletskaja, Galina Lauš jpt.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: