Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võipaanika Skandinaavias pakub Eestile ekspordivõimalusi

Eesti piimatööstused on Skandinaavia maid haaranud võipaanikas leidnud endale hea ekspordivõimaluse.
Norrast alanud võipaanika on levinud üle Põhjamaade, nüüd on sellest nakatunud ka meie põhjanaabrid, vahendas "Aktuaalne kaamera".
 
"Paar päeva tagasi Soome väikelinnas oli piirang: igale ostjale kuni kaks pakki," rääkis Tere juhatuse esimees Ülo Kivine. Ta ütles, et ei usu eriti kuuldusi, et vahepeal oli või hind kuni 50 eurot kilogrammi eest, aga nentis, et nõudlus väga järsku tõusnud.

Skandinaavias pole või mitte niivõrd ühtäkki otsa lõppenud, vaid pigem on tarbimine hüppeliselt kasvanud, sest ühelt poolt on sealses toidukultuuris naturaalne või kiirelt populaarsust kogunud, teisalt on põhjus ka lähenevas pühade- ja küpsetamisajas.

Eesti võitootjaile on see mõistagi suur võimalus.

"Tere on müünud sinna turgu võid üle viie aasta. Nüüd on kogus viiekordistunud, tahame loota et positsioon tugevneb veelgi," ütles Ülo Kivine.

Estover alustas aga just sealse võikriisi tõttu eksporti Soome.

"Kogused on maailma mastaapides, Skandinaavia mõistes marginaalsed - räägime tonnidest. Kui räägime hinnast, siis antud olukord võimaldab kuni 15% kõrgemat hinda," rääkis Estoveri ekspordijuht Tõnu Raudsepp.

Kestvat ja metsikute tagajärgedega võikriisi Läänemere ümber siiski lahti rullumas pole.

"Ma usun, see on ühekordne moment, kus on võimalik järsku ühelt turult teisele minna. Tootmistel on oma kogused ikka planeeritud ja pole lihtne ühelt turult teisele minna," märkis Raudsepp.

Eestis toodetakse umbes 500 tonni võid kuus. Kodumaal tarbitakse sellest 200. Nii et kaduda või poelettidelt ei tohiks, kuid kui nõudlus jõukatelt naabritelt jätkub, võib see Eesti tarbijat mõjutada küll.

"Vähemasti meie sel aastal hinnamuutust siin ei tee, püüame leida ressursid, et kodumaine võiturg ära täita. Kui turg rahuneb siis jätkame, nagu on. Kui nõudlus on sama või suureneb, siis, nagu turumajanduses on, tuleb üle vaadata hinnad," ütles Kivine.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: