Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Antwerpenis avati gigantne linna ajaloo muuseum

Kui Eestis arutletakse, kas Eesti Rahva Muuseum või Kunstiakadeemia ikka vajavad nõnda suuri hooneid kui projektid hetkel ette näevad, siis Belgias Antwerpenis avati hiljuti linna ajaloost kõnelev muuseum, mille hoone on mitu korda kõrgem, kui kõik majad ümberringi.
Antwerpeni muuseum MAS on kaugelt näha. Lainetavast klaasist ja punastest kiviblokkidest ehitatud 60. meetri kõrgune hoone mõjub kui üksteise otsa laotud kaubakonteinerid. MAS on kontrastne nii Antwerpeni ajalooliste majade kui ka sadamapiirkonna tööstusmaastiku kõrval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on gigantne ehitis. Ta on suur ja lai. Ta on ikoon linnas ja seda me ka soovisime, kui me muuseumi kavandasime. Ma arvan, et MAS-ist on juba saanud ikoon. Kas ta on liiga suur? Ma arvan, et ta on täpselt nii suur, kui suured on tema sees olevad ideed," rääkis muuseumi MAS direktor Carl Depauw.

MAS loodi Antwerpeni meremuuseumi, etnograafiamuuseumi ning folkloorimuuseumi baasil. Idee oli näidata nende kollektsioone täiesti uues võtmes ja läbipõimunult. MAS-i püsiekspositsioon on kokku pandud teemade kaupa, näiteks Antwerpeni kui metropol, Antwerpen kui võimukese, Antwerpen kui maailmasadam.

"Näiteks tulevad siia inimesed Läänemere-äärsetest riikidest ja avastavad, kuidas need riigid on olnud seotud Antwerpeniga. Ma ei ole kindel, kas Balti riikides seda teatakse, et Rubens maalis "Kristuse ristilt mahavõtmise" tammepuust tahvlile, mis toodi Baltimaadelt," rääkis Carl Depauw. 

Näitused ei ole siiski ainsad, mis inimesi ligi tõmbavad. Vähemalt sama palju tullakse MAS-i ka hoone katuselt avaneva vaate pärast.

"Muuseum rajati linna arengu seisukohalt täiesti unustatud kohta. See on spetsiifiline koht, mis moodustab silla sadamapiirkonna ja linna vahel," ütles Depauw.

Erinevalt Eestist on Antwerpen muidugi juba aastasadu olnud väga tihedalt asustatud piirkond. Seepärast ei pane imestama, et iga päev käib MAS-is üle 3000 külastaja.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: