ERR avas portaali Valijakompass ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1295852160000 | amCalendar}}
Täna keskpäevast avanes ERRi valimisportaalis Valijakompass, mille abil saavad kõik võrrelda oma seisukohti erakondade omaga enne riigikogu valimisi.
ERRi uudistejuht Urmet Kook ütles ETV saates "Terevisioon", et Valijakompass on veebikeskkond, kus 30 väitele vastamise tulemusena saab valija ülevaate, milline on tema isiklike seisukohtade kattuvus erakondade omaga. "Valijakompass näitab suunda, mitte seda, millise erakonna poolt peab hääletama," märkis Kook.

Euroopa Ülikooli Instituudi poliitikateaduste doktorant Kristjan Vassil selgitas, et kuigi on ka valijaid, kes teavad täpselt, kelle poolt nad hääletavad, siis suurem hulk on neid, kes on n-ö avatud eelisega ehk valivad sõltuvalt päevapoliitilistest sündmustest.

Urmet Kook selgitas, et Valimiskompassi 30 väidet pani paika ekspertkogu, kuhu kuulusid lisaks temale veel ajakirjanik Külli-Riin Tigasson, politoloogid Anu Toots ja Iivi Anna Masso, sotsioloog Juhan Kivirähk ning kommunikatsioonispetsialist Agu Uudelepp.

Koogi sõnul kajastab Valimiskompass inimeste eelistusi üsna täpselt.

Koostöös e-Riigi Akadeemiaga valminud Valijakompass on alates keskpäevast kättesaadav aadressil www.valijakompass.ee.

Valijakompass võimaldab kasutajal võrrelda oma seisukohti 30 ühiskondlik-poliitiliste sõlmprobleemi osas riigikogu valimistel kandideerivate erakondade seisukohtadega.  Erakondade positsioonide määramisel on arvesse võetud nii erakondade endi hinnangud kui ka valimisplatvormid ning teised avalikud allikad.

ERRi juhatuse esimehe Margus Allikmaa sõnul ei tohiks Valijakompassi võtta üleliia tõsiselt. "Lõplik otsus tuleb ju ikkagi teha oma peaga. Pigem on see vahend, mis ärgitab poliitikale mõtlema ja aitab nõnda suurendada kodanike aktiivsust, et valimiste osalusprotsent veelgi kasvada võiks," selgitas Allikmaa.

Kompass ei kajasta kahe erakonna - Eesti Iseseisvuspartei ja Vene Erakond Eestis - seisukohti, kuna nende kohta polnud piisavalt materjali.

[flowplayer]://media.err.ee/uudised/2011-01-24_AK_valijakompass.mp4[/flowplayer]

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: