Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis põeb sclerosis multiplexi ligi 1500 inimest

Eestis põeb pea- ja seljaaju haigust sclerosis multiplex 1500 inimest, ülemaailmselt aga ligi kaks miljonit inimest.
Täna tähistatakse esmakordselt ülemaailmset sclerosis multiplexi päeva, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust sclerosis multiplexist kui ülemaailmsest terviseprobleemist.

Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiaosakonna juhataja dr Toomas Toomsoo sõnul pole sclerosis multiplex täna küll enam ravimatu haigus, kuid on väga oluline saada varakult õige diagnoos ning alustada ravimikuuri.

Tema sõnul on ühiskonnas oluline aru saada, et sclerosis multiplex on nagu iga teine krooniline haigus.

"Sclerosis multiplexiga tuleb leppida ja usalda arste, kes sellega tegelevad ning kasutada kõiki ravivõimalusi, mida pakutakse. Tuleb elada oma elu selliselt, nagu poleks miski muutunud."

Ka tööandjad peaksid tema sõnul teadma, et see haigus ei erine muudest haigustest nagu näiteks kõrgvererõhutõbi või diabeet, millega oleme leppinud ja mis meid igapäevaselt enam ei häiri.

Sclerosis multiplex on kõige sagedasem noori inimesi tabav pea- ja seljaaju haigus, mis võib tekitada nägemise-, tasakaalu-, kõne-, põie- ja koordinatsioonihäireid, käte värisemist, jalgade nõrkust ja kangust, depressiooni, väsimust ja valu.

Enim haigestuvad 20-40-aastased inimesed ja naised meestest kaks korda sagedamini. Kuna haiguse mitmed sümptomid on sarnased stressi ilmingutega, avastatakse patsientidel sclerosis multiplex tihti alles hilisemas staadiumis.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: