Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvastikuministri büroo puudumisest suuri probleeme ei teki

Leidub eksperte, kes peavad rahvastikuministri Urve Palo büroo laialisaatmist eksisammuks, rahvusvähemuste endi esindajad aga muutunud olukorra üle eriti ei nurise.
21. mail, pärast sotsiaaldemokraatide lahkumist võimuliidust, otsustati rahvastikuministri koht kaotada ja selle ülesanded teiste ministeeriumide vahel laiali jagada. Näiteks hakkas Ukraina kultuurikeskuse rahastamisega tegelema üsna loogiliselt kultuuriministeerium, sama asutuse pühapäevakooliga aga haridusministeerium, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Endisi rahvastikuministri ülesandeid said ka sotsiaal- ja regionaalministeerium. Neist kõige tähtsam, integratsioonipoliitika jäi aga kultuuriministeeriumile. Peaminister Andrus Ansip on talle iseloomulikult optimistlik.

"Ma julgen pidada seda, et integratsiooniküsimustega tegeleb kultuuriministeerium, paremaks lahenduseks kui seda, et sellega tegeleb rahvastikuministri büroo, kellel vajalikku bürokraatiaaparaati ja raha pole selleks tegelikult kunagi olnud," ütles Ansip.

Ka kultuuriministeerium peab ülesannet endale sobivaks.

"Kuna meil on eelnev kogemus juba olnud selle valdkonnaga tegelemisel, siis ma arvan, et me saame hakkama hästi," rääkis kultuuriministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa.

Siiski tegeleb vähemusküsimustega nüüd tervelt neli ministeeriumi, mis tekitab küsimuse, kas nii on tõesti efektiivsem. Sotsiaalteadlane, Tallinna Ülikooli professor Raivo Vetik seda ei arva.

"Asi on selline, et integratsioon on selline valdkond, mis läbib kogu ühiskonda, see puudutab kultuuri, haridust, majandust," rääkis Vetik. "Ja paraku need sfäärid on omavahel seotud ja selleks, et integratsioonipoliitika oleks efektiivsem, on vaja ühe koordineeriva institutsiooni olemasolu:"

Vähemuste esindajad, kes integratsioonibürokraatiaga kõige otsesemalt kokku puutuvad, on aga oma olukorraga üsna rahul.

"Enne kui meid anti rahvastikuministri büroole, olime me kultuuriministeeriumi haldusalas. Ja seetõttu, kui me nüüd siia tagasi tulime, on meil nendega väga head suhted," nentis Ukraina kultuurikeskuse juhataja Vira Konik.

"Me lihtsalt teeme oma tööd, püüdes teha võimalikult vähe peavalu neile ametkondadele, kes on määratud meiega tegelema, millised nad ka ei oleks ja millise ministeeriumi alluvuses nad ka ei oleks," ütles Eestimaa Rahvuste Ühenduse juhataja Timur Seifullin.

Loomulikult läheb veel aega, enne kui kõik ülesanded on ära jaotatud. Seni aga tundub et integratsioon läheb edasi rahvastikuministritagi.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: