Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ teadlased modelleerivad käitumist sõjaolukorras

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased üritavad leida sõjaolukorras edu toovaid käitumismudeleid, mis tooks võimalikult vähe kahju tsiviilelanikele.
Tallinna Tehnikaülikool sõlmis koostööleppe kaitseuuringute konsortsiumiga. "ATHENA nime kandva ühisprojekti eesmärk on luua uusi, ennustamisvõimelisi käitumismudeleid, mille alusel on võimalik saavutada sõjalist üleolekut tsiviilkahjusid vältides või neid maksimaalselt vähendades," vahendas ERR-i teadusportaal TTÜ teaduri Katrin Idla sõnu.

"Kaasaegsed sõjalised operatsioonid on oma loomult asümmeetrilised ja toimuvad linnakeskkondades. See kõik on kaugel traditsioonilisest sõjakäsitlusest, kus määravaks on olnud enda kaotuste vähendamine ning vastasele maksimaalse kahju tekitamine," selgitas konsortsiumi Eesti-poolne juht Katrin Idla.

Tema sõnul on oluline kaaluda tehnoloogilisi ja  psühholoogilisi sõjalise tegevuse aspekte üheskoos, et sellest analüüsist tuletada parimad strateegiad ja mudelid tegevuseks.

23. novembril allkirjastas TTÜ rektor Peep Sürje koostööleppe kaitseuuringutega tegeleva konsortsiumiga. Konsortsium, kuhu kuuluvad Hollandi ja Norra kaitseagentuurid, Poola, Soome ja Eesti teadus-ja arendusasutused ning Prantsusmaa tööstusettevõte EADS, on loodud ühisprojekti ATHENA elluviimiseks.

Positiivne otsus projekti ATHENA finantseerimise osas saadi Euroopa Kaitseagentuurilt (EDA) tänavu juunis. Projekti kestvus on 30 kuud ja kogumaksumus üle 3 miljoni euro. Tegemist on esimese projektiga Eestist, mis on saanud positiivse finantseerimisotsuse EDA poolt.

Lisaks Katrin Idlale osalevad projekti täitmisel võtmeisikutena TTÜ vanemteadur Merik Meriste, professor Kuldar Taveter, professor Mati Karelson, professor Andres Taklaja, teadur Marek Strandberg ning Eesti Kaitseväe psühholoog Merle Parmak.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: