Utria dessant stardib soomlasteta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eeloleval reedel ja laupäeval toimuv Utria dessant 2010 toimub Soome võistkondade osavõtuta, kuna neil tekkis piiril probleem relvade maaletoomisega.

"Algselt oli võistlustele registreerunud üheksateist neljaliikmelist võistkonda, kuid erinevatel põhjustel on starti oodata vaid kahtteist, üks neist naistest koosnev," rääkis võistluste trassiülem kapten Aivar Helstein, kelle sõnul toimub seekordne dessant ka ilma soomlasteta, kellel olevat piiril tekkinud probleemid seoses relvade ületoomisega.

Reede hommikul kell kaheksa lähevad Sirgala karjäärist rajale esimesed neli vaprat, võistluste lõpppunktiks on Narva-Jõesuu kuursaal.

Ligikaudu kolmekümne kilomeetri pikkusel distantsil lastakse püstolist ja automaadist, osutatakse esmaabi, pannakse proovile oskused erinevate kaartide tundmisel ja oma asukoha määramisel. Ületatakse takistusi ja liigutakse mineeritud alal. Heidetakse granaate ja kontrollitakse võistlejate teadmisi NATO tingmärkide tundmisel. Korraldajate andmetel on võistkondi ees ootamas ka üllatused.

Trassiülema, kapten Aivar Helsteini sõnul, on sel aastal ära kaotatud maaala ja teedepiirang nii võistkondadele kui ka vastutegevusele.

"See tähendab seda, et vastutegevust võib kohata kõikjal, ning võistkonnad võivad oma liikumismarsruudi samuti enda äranägemise järgi valida," selgitas Helstein, lisades, et ainukesed piirangud on ohualad, looduskaitsealad, asustatud punktid ja keeld väljuda võistluskaardi territooriumilt.

"Sellest võistlusest on saanud meie valla üks tunnusmärke Eestis ja ka väljaspool," oli veendunud vallavanem Veikko Luhalaid, kelle sõnul ollakse väga tänulikud kõigile omavalitsustele, kes vaatamata raskele ajale oma abikätt selja taha pole peitnud.

Militaarvõistluse kavva kuuluv pärgade asetamise tseremoonia toimub Utria dessandi mälestuskivi juures laupäeval, 9. jaanuaril kell 16.00 ja kell 17.00 autasustatakse Sinimäe Põhikoolis võistluse võitjaid.

Möödunud aastal tunnistati seitsmeteistkümnest startinust parimaks Kaitseliidu Tartu Maleva II võistkond, Kirde Piirivalvepiirkonna ja Kuperjanovi jalaväepataljoni ees. Ainukese naiste võistkonnana osalenud Kaitseliidu Alutaguse Maleva I võistkond lõpetas üheksandana. Seitse võistkonda ei jõudnud finišisse.

Esimest korda korraldasid Utria dessandi MTÜ Erna selts koostöös Vaivara vallaga 1999. aastal, mil esikoha saavutas Viru üksik-jalaväepataljoni teine võistkond.

Võistlus Utria dessant meenutab aastatetaguseid sündmusi, kui 1919. aasta 17. jaanuaril Eesti meredessantpataljoni 400 merejalaväelast ja Soome vabatahtlike pataljoni 600 võitlejat tegid Eesti mereväe alustelt eduka dessandi Utria randa. Dessandist osavõtnud etendasid olulist osa Narva vabastamisel ja punaväe riismetest puhastamisel.

Toimetaja: Aivar Pau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: