Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erilennuk tõi Vene spioonid Moskvasse

{{1278650580000 | amCalendar}}
Lennuk USA-st välja saadetud kümne Vene spiooniga maandus täna õhtupoolikul Moskvas Domodedovo lennujaamas, olles enne seda teinud vahepeatuse Viinis.
Lennuki saabumisest teatas Reutersile Moskvas viibiv uudisteagentuuri teleoperaator.

Venemaa välisministeerium teatas, et Välisluureteenistus ja USA Luure Keskagentuur (CIA) teostasid Ameerikas arreteeritud Vene kodanike vahetuse varem Venemaal süüdi mõistetud nelja isiku vastu.

Välisministeeriumi teatel tehti seda mõlema riigi juhtkonna korraldusel, lähtudes humaansetest ja põhimõttelise partnerluse kaalutlustest ning Venemaa ja Ühendriikide suhete paranemise kontekstis, vahendas Interfaks.

Ameerika pool on keeldunud kommenteerimast kokkuleppe tehnilisi üksikasju. BBC teatel suundus autobuss Vene agentidega New Yorgi John Kennedy lennujaama eile kohe pärast kohtuistungit, millel nad olid end tunnistasid süüdi töötamises Venemaa valitsuse heaks.

Reutersi andmeil viidi väljasaadetavad täna öösel New Yorgi LaGuardia lennujaama, kust nad USA valitsuse korraldatud tšarterreisiga Vision Airlinesi Viini lendasid.

Kell 12.15 Eesti aja järgi maandus lennuk Austria pealinnas ja peatus Venemaa lipuga lennuki kõrval.

Venemaa teatas, et vahetab oma USA-s tegutsenud agendid Sergei Skripali, Gennadi Vassilenko, Igor Sutjagini ja Aleksandr Zaporožski vastu. Venemaa presidendi administratsiooni teatel anti neile armu. Presidendi pressisekretär Natalja Timakova ütles, et kõik isikud, kellele arnu anti, olid esitanud presidendile armuandmispalve, "milles nad tunnistasid oma süüd varem sooritatud kuritegudes".

Kõik, kellele armu anti, olid juba suure osa oma karistusest kandnud. Nii oli Igor Sutjagin olnud kinnipidamiskohtades 11 aastat, Aleksandr Zaporožski üheksa aastat ja Sergei Skripal üle viie aasta.

USA välisministeeriumi kõrged esindajad teatasid, et Skripalile, Vassilenkole, Sutjaginile ja Zaporožskile armuandmine ei tähenda, et nad töötasid Ühendriikide luureteenistuste heaks või tegid muul viisil Ühendriikidega koostööd.

USA saatis välja kümme inimest, viis meest ja viis naist. Üldse oli süüdistus töötamises välisriigi valitsuse kasuks, rahapesus, passide võltsimises ja võõra nime kasutamises esitatud üheteistkümnele inimesele, kuid üheteistkümnes, Küprosel vahi alla võetud mees, kes hiljem kautsjoni vastu vabastati, kadus pärast seda.

Venemaa agentide omand USA-s, sealhulgas majad, autod ja raha, läheb kohtu otsusel Ühendriikide omandusse.

Toimetaja: Heikki Aasaru, Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: