Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Inglismaal salapäraselt haigestunud Skripaliga oli koos tema tütar

{{1520328060000 | amCalendar}}
Sergei Skripal 2006. aastal.
Sergei Skripal 2006. aastal. Autor/allikas: Press Office of Moscow District Military Court/TASS/Scanpix

Inglismaal Wiltshire'is püüab politsei tuvastada, mis aine tõttu sattus 66-aastane endine Vene luuraja Sergei Skripa ja 33-aastane naine kriitilises seisus haiglasse. Nüüd on selgunud, et Skripaga kaasas olnud noor naine on tema tütar Julia Skripal.

Nad mõlemad on Salisbury ringkonna haiglas intensiivravi osakonnas, vahendasid BBC ja Reuters.

Ajutine politsei asepeasekretär konstaabel Craig Holden ütles, et neid ravitakse pärast võimalikku kokkupuudet tundmatu ainega.

"Eesmärk on püüda teha kindlaks, mis põhjustas nende inimeste kriitilise haigestumise. Me töötame koos oma partneritega, et leida diagnoos ja tagada, et nad saavad vajalikku ja õigeaegset ravi," sõnas ta.

Ta lisas, et uurimises osaleb mitu agentuuri.

Mees ja naine leiti pühapäeval Salisburys Maltingsi kaubanduskeskuse pingilt teadvusetuna. Neil ei olnud nähtavaid vigastusi, kuid politsei uurib, kas tegu võis olla kuriteoga.

Kaks kuriteopaigal töötanud politseinikku said samuti kergemate sümptomite tõttu ravi.

Salisbury kesklinnas on mitu paika politseilindiga eraldatud ning kaitseülikondades meeskonnad puhastavad voolikutega tänavat. Samuti otsiti läbi sündmuskoha lähedal olevad prügikastid.

Suleti ka üks restoran, kuid Inglismaa rahvatervise ameti kinnitusel laiemat ohtu inimestele ei ole.

Pealtnägija Freya Church rääkis BBC-le, et nägi Skripalit ja temaga koos olnud naist pingil istumas. "Vanem mees ja noorem naine. Naine oli veidi mehe poole kallutatud, paistis nagu ta oleks minestanud. Mees tegi käega imelikke liigutusi ja vaatas taeva poole. Nad paistsid väga liimist lahti, nii et ma mõtlesin, kas ma sekkudes üldse aidata oskan," rääkis ta.

Võimaliku tundmatu aine kasutamise tõttu on praegust juhtumit võrreldud ka Aleksander Litvinenko mürgitamisega 2006. aastal. Endine luureametnik Litvinenko suri Londonis pärast seda, kui oli joonud teed, mis sisaldas radioaktiivset ainet.

Litvinenko lesk Marina Litvinenko ütles BBC Radio 4-le, et Salisbury juhtum on justkui déjà vu.

"See näitab, et me peame võtma seda tõsiselt, kõiki neid inimesi, kes paluvad Suurbritannias julgeolekut ja turvalisust," lisas ta.Venemaa mõistis endise sõjaväeluure (GRU) ametniku Sergei Skripali 2006. aastal 13 aastaks vangi. Süüdistuse kohaselt edastas ta Sõjalise Diplomaatiaakadeemia õppejõuna rahalise kasu saamise eesmärgil Suurbritannia välisluurele MI6 temale teatavaks saanud Venemaa sõjaväeluurajate isikuandmeid.

Skripal vabanes tänu 2010. aastal toimunud vangistatud spioonide vahetusele USA ja Venemaa vahel ning sai Suurbritannialt varjupaiga.

Kreml: Venemaal pole infot Skripali haigestumise põhjuste kohta

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi kinnitusel pole Venemaal informatsiooni selle kohta, mis võis põhjustada Skripali ja tema tütre haigestumise. Peskov ütles ajakirjanikele, et Moskva on valmis Suurbritanniat uurimise juures aitama.

"Me mõistame seda traagilist olukorda, kuid meil ei ole informatsiooni selle kohta, mis võis selleni viia, millega ta seotud oli," ütles Peskov.

Venemaa suursaatkond Londonis teatas, et on mures selle pärast, kuidas Briti meedia Skripali juhtumit kajastab. Saatkonna hinnangul kasutatakse juhtumit Venemaa demoniseerimiseks.

Saatkond märkis, et soovib Briti võimudelt informatsiooni juhtunu kohta.

"Viis, kuidas olukorda Briti meedias kirjeldatakse, on tõsiselt murettekitav. Briti meedia on kiiresti alustamas Vene-vastase kampaania uut faasi," kommenteeris saatkond pressiteates.

Johnson: reageerime jõuliselt, kui selgub, et Venemaa on Skripali haigestumise taga

Briti välisminister Boris Johnson ütles, et riik reageerib jõuliselt, kui selgub, et Venemaa oli Skripali haigestumisega seotud.

"Salisbury juhtunuga seoses, mille käigus leiti 66-aastane Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar teadvusetult, on palju spekulatsioone," rääkis Johnson parlamendis.

"Kuigi vara on uurimist ette hinnata, võin ma kinnitada, et kui peaksid ilmuma tõendid, mis viitavad riigi vastutusele juhtunus, siis valitsus reageerib sellele vastavalt ja jõuliselt," lisas minister.

Johnsoni sõnul võib Suurbritannia kaaluda ka uusi sanktsioone Venemaa vastu, kui kahtlused Venemaa seotuse kohta peaksid tõestust leidma.

"Ma ei näita praegu näpuga... Ma ütlen valitsustele üle maailma, et ükski katse võtta süütut elu Ühendkuningriigi pinnal ei jää kas sanktsioneerimata või karistamata," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: