Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti valitsuse erikomisjon arutab endise Vene luuraja mürgitamisjuhtumit

Briti terrorismivastase politsei uurijad annavad kolmapäeval erakorralisse nn Cobra-komisjoni kuuluvatele ministritele ülevaate juhtumist, mis puudutab endiste Vene luureametnikku ja tema tütart tabanud salapärast terviseriket.

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti pühapäeval Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Politsei hinnangul olid nad kokku puutunud mingi tundmatu mürkainega. Rohkem kui kaks päeva hiljem on nad endiselt haiglas kriitilises seisundis, lisaks vajas arstiabi kaks Briti politseinikku ja ka üks Skripalitega kokku puutunud meditsiinitöötaja on endiselt haiglaravil, vahendasid BBC, Reuters ja Guardian.

Juhtumi uurimise on võtnud üle Ühendkuningriigi terrorismivastane politsei ning tundmate kemikaali tuvastamisega tegeleb Briti relvajõudude Porton Downi uurimislabor. Asjaolu, et ainet pole veel tuvastatud, tähendab ühe allika sõnul ka seda, et mürgitusohvritel ravitakse praegu sisuliselt vaid sümptomeid.

Isa ja tütre leidmiskoht ja mitu muud paika Salisburys piirati juhtumi tõttu politsei poolt ümber ning seal tegutsesid kaitseülikondi kandvad eksperdid. Veel teisipäeval oli mitu juurdlusega seotud kohta avalikkusele suletud.

Samas on võimud kinnitanud, et mingit jätkuvat ja vahetut ohtu inimestele ei ole. Ka haigla, kus Skripal ja tema tütar intensiivis viibivad, on avatud ka teistele patsientidele.

Kõrgemaid ministreid ühendavat erikomisjoni juhib siseminister Amber Rudd.

Suurbritannia valitsus - näiteks välisminister Boris Johnson teisipäeval parlamendis - on hoiatanud, et kui selgub, et poolt vahetanud endise Vene luureametniku mürgitamisega on seotud "riiklik tegija", ootavad seda riiki ees tõsised tagajärjed ning London on valmis vaatama üle ka oma sanktsiooniderežiimi. Briti parlamendis tuletati arutelu käigus muuhulgas meelde ka Buzzfeedi põhjalikku ülevaadet, mille kohaselt olevat vähemalt 14 Briti territooriumil toimunud mõrva seotud Vene eriteenistustega.

Briti poliitikud ja meedia on juhtumit juba võrrelnud Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga. Litvinenko suri 2006. aastal Londonis pärast radioaktiivse ainega mürgitamist. Hilisem Briti raport nentis, et suure tõenäosusega andis Litvinenko tapmisoperatsiooniks heakskiidu ka president Vladimir Putin ise.

Kuigi London pole veel ametlikult Venemaad süüdistanud, kirjutab ajaleht The Times, et Briti vastuluure ehk MI5 on selles sisuliselt veendunud. "Putini kättemaksust" kirjutab ka Daily Telegraph.

Venemaa on eitanud seotust Litvinenko surmaga ning nüüd on Moskva kinnitanud sama ka Skripali kohta. Moskva hinnangul levitatakse Skripali juhtumiga seoses Briti meedias "Venemaa-vastast hüsteeriat" ja seda vahetult enne presidendivalimisi.

Venemaa mõistis endise sõjaväeluure (GRU) ametniku Sergei Skripali 2006. aastal 13 aastaks vangi. Süüdistuse kohaselt edastas ta Sõjalise Diplomaatiaakadeemia õppejõuna rahalise kasu saamise eesmärgil Suurbritannia välisluurele MI6 temale teatavaks saanud Venemaa sõjaväeluurajate isikuandmeid.

Skripal vabanes tänu 2010. aastal toimunud vangistatud spioonide vahetusele USA ja Venemaa vahel ning sai Suurbritannialt varjupaiga. Kurikuulus külma sõja stiilis spioonidevahetus leidis aset Viini lennuväljal ning Venemaale naasis selle raames ka avalikkuses palju tähelepanu pälvinud Vene naisagent Anna Chapman.

Sugulased: Skripal kartis kättemaksu, perekonnas on olnud salapäraseid surmajuhtumeid

Skripali sugulased rääkisid BBC uudistele, et mees oli veendunud selles, et igal hetkel võib teda tabada Vene eriteenistuste kättemaks.

Muuhulgas on märkimisväärne see, et Skripali naine, vanem vend ja poeg on surnud viimase kahe aasta jooksul ning perekonna hinnangul on vähemalt osa surmadest leidnud aset kahtlust äratavatel asjaoludel.

Julia Skripal elab ametlikult Moskvas ning on käinud oma isaga viimase kahe aasta jooksul regulaarsetl kohtumas. Pereliikmete sõnul oli ta esialgu koos isaga Inglismaale kolinud, kuid hakanud siis kodumaad igatsema ning töötas Moskvas viimasel ajal rahvusvaheliste ettevõtete, näiteks Nike'i ja PepsiCo heaks.

Väidetavalt oli Julia Skripali äsjane külaskäik Inglismaale tehtud selleks, et koos isaga tähistada oma surnud venna sünnipäeva.

Aleksandr Skripal suri 43-aastasena eelmise aasta juulis Peterburis maksatalitluse häire tagajärjel. Sugulaste kinnitusel on just see surmajuhtum vägagi kahtlane.

Aleksandr Skripal on maetud Salisburysse oma ema kõrvale. Ljudmila Skripal suri 2012. aastal vähki.

BBC andmetel oli erupolkovnik Skripali sotsiaalelu olnud seotud peamiselt MI6 agentidega, kelle ülesandeks oli tal võimalikku Kremli kättemaksu silmas pidades nö silm peal hoida.

Skripali mürgitamisjuhtumist rääkis "Ringvaates" Eerik-Niiles Kross:

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: