Olukord maailmaturul on Silmetile soodne

Kõrgtehnoloogiafirmasid üle maailma mõjutab negatiivselt Hiina otsus vähendada haruldaste metallide eksporti, kuid Eesti tehasele Silmet on see hea uudis.
"Kui Hiina kvooti muudab, siis järgmisel aastal haruldaste muldmetallide hinnad vähemalt kahekordistuvad," ütles Silmeti direktor David O'Brock uudisteagentuurile AFP. "Me ei ole kunagi suutnud nõudmisega sammu pidada. Uued tellimused tulevad kõikjalt maailmast."

Arvukate kõrgtehnoloogiliste toodete hulgas, mille valmistamiseks on vältimatult vaja haruldasi muldmetalle, on mobiiltelefonid, Apple'i iPodid, hübriidautode mootorid, tuuleturbiinid, radari- ja raketisüsteemid.

Commerzbanki eksperdi Daniel Briesemanni sõnul kontrollib haruldaste muldmetallide tootmisest, mis 2009. aastal ulatus 124 000 tonnini, kuni 97 protsenti Hiina. Viimastel aastatel on Hiina nende eksporti järsult vähendanud, mille tagajärjel on selliste metallide, nagu lantaan, tseerium, praseodüüm ja neodüüm, hinnad pilvedesse kerkinud. 2011. aastal võivad Briesemanni hinnangul järgneda uued kärped.

Silmet toodab aastas 3000 tonni muldmetalle, mis on umbes 2% maailma aastasest kogutoodangust. Ettevõte varustab nendega 15 tarbijat, mis tegelevad autode, klaasi, keraamika ja kütuselisandite ja -katalüsaatorite tootmisega, ja loodab seda jätkata Pekingi tekitatud kriisist hoolimata.

O'Brocki sõnul suutis Silmet püsima jääda, kuna toodab ka kaht mitteharuldast muldmetalli: tantaali, mida kasutatakse elektroonikakomponentides, ja nioobiumi terasesulamite jaoks. Ta ütles, et ettevõte otsib võimalusi koostööprojektideks väljaspool Hiinat.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: