Utah's arutatakse radioaktiivsete jäätmete vastuvõtmist Eestist

Hoiatusmärk Utah' radioaktiivsete jäätmete ümbertöötlemise tehase lähistel.
Hoiatusmärk Utah' radioaktiivsete jäätmete ümbertöötlemise tehase lähistel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Ameerika Ühendriikide Utah' osariigi võimud kaaluvad, kas anda sealsele radioaktiivsete jäätmete ümbertöötlemise tehasele luba importida Eestist 660 tonni uraani sisaldavaid jäätmeid. Kohalikud keskkonnakaitsjad ja indiaanlaste esindajad kardavad, et töötlemiseks toodavad jäätmed lihtsalt ladustatakse sealse indiaanireservaadi lähistele, ettevõte Energy Fuels näeb aga selles võimalust pääseda pankrotist.

Plaani vastaste hinnangul tähendaks Eestis Sillamäel asuva ettevõtte Silmet toodangu radioaktiivsete kõrvalsaaduste töötlemiseks vastuvõtmine jaama senise tegevusala ohtlikku laiendamist. 1979. aastal ehitatud tehas oli algselt mõeldud ainult Colorado Plateau uraanimaagi ümbertöötlemiseks 20 aasta jooksul, kirjutas Reuters.

"Utah' osariik peab endale tunnistama ja teadvustama reaalsust, et ettevõte on juba ületanud oma plaanitud tööaja ning see ei ole enam uraani ümbertöötlemistehas, vaid radioaktiivsete jäätmete prügila, mis püüab pikendada oma tööaega veel aastakümneid, kui mitte aastatuhandeid," öeldakse Navajo rahva ute suguharu pöördumises, kelle reservaat asub jaama lähistel.

Ettevõtte Energy Fuels jaoks oleks aga Eestis ootav last päästerõngas pärast seda, kui firma esimese kvartali ärikahjum oli 7,8 miljonit dollarit. Ettevõtte juht ütles märtsis, et USA uraanitööstus on "täieliku kokkuvarisemise äärel".

Sillamäel 2000 mahutisse ladustatud 660 tonni pulbrilist materjali oleks Energy Fuelsi jaoks esimene väljastpoolt Põhja-Ameerikat imporditav radioaktiivne saadetis. Jääkaine on tantaali ja nioobiumi tootmise kõrvalprodukt ja sisaldab väheses koguses ka uraani. See ei saa aga Eestisse jääda, kuna siin ei ole radioaktiivsete materjalide ümbertöötlemise võimalusi, kirjutab Reuters.

Rdioaktiivsete jäätmete mahutid. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Energy Fuelsi kinnitusel on Sillmäel asuvas aines piisavalt uraani, et oleks kasulik see ümbertöötlemiseks vastu võtta. "See toore oleks tehase majandusliku elujõulisuse jaoks oluline, eriti arvestades uraanituru praegust olukorda," ütles ettevõtte tootmisjuht Paul Goranson Reutersile. Tema sõnul aitaks selle ümbertöötlemine säilitada 70 töökohta.

Energy Fuels prognoosib peatset uraani nõudluse kasvu Ameerika Ühendriikides seoses sellega, et president Donald Trumpi administratsioon on teinud ettepaneku luua 1,5 miljardi dollariga riiklik uraanireserv, mis moodustataks kohalike tootjate tarnetest. Ettepanek peab siiski saama veel ka kongressi heakskiidu.

Utah' osariigi võimud on lubanud läbi töötada kogu suure hulga erinevaid arvamusi ja hinnanguid jaama töö jätkamise kohta, enne, kui oma otsuse teevad.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: