Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ametkondlikuks kasutamiseks mõeldu oli avalikult kättesaadav

Kolmapäevast rippus Postimehe artikli juures ainult ametkondlikuks kasutamiseks mõeldud kaitseministeeriumi dokument, mille avaldamiseks ministri sõnul luba pole küsitud.
Kolmapäeval sai internetis Postimehe artikli IRLI ministrid nõustusid Nord Streamile uurimisloa andmisega  juures näha ka kahe ministeeriumi - majandus- ning kaitseministeeriumi vastust välisministeeriumile, teatas ETV saade Aeg Luubis.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi arvamus on kõigile kättesaadav valitsuse
kommunikatsioonibüroo briifingruumi taustmaterjalide hulgas.

Kaitseministeeriumi materjaliga on teine lugu - see saadeti välisministeeriumisse ja sellele lihtsurelikul juurdepääsu pole, sest tegemist on tundliku materjaliga, mis mõeldud ainult ametkondlikuks kasutamiseks.

Kaitseminister Jaak Aaviksoo sõnul oli tõepoolest sellel dokumendil ministeeriumi poolt
löödud tempel ametkondlikuks kasutamiseks.

"Eks nii ministeeriumi ametnikud kui ka mina ise olime üllatunud või ebameeldivalt häiritud, kui me leidsime selle dokumendi avalikult internetileheküljelt," ütles Aaviksoo.

Kaitseminister selgitas, et märge ametkondlikuks kasutamiseks tähendab seda, et dokumendiga võivad tutvuda vaid riigi- ja kohalike omavalitsuste ametnikud, kellele on info vajalik otsuste langetamisel.

"Kolmandatele isikutele on õigus seda edastada ainult selle otsuse vastuvõtnud ja ametkondlikuks kasutamiseks templi pannud asutuse juhi nõusolekul," väitis kaitseminister.

Isegi kui seal ei olnud midagi väga tundlikku, oleks pidanud selleks nõusolekut küsima kas kaitseministeeriumi kantslerilt või ministrilt.

Aaviksoo ütles, et sellist nõusolekut dokumendi avalikustamiseks kaitseministeeriumilt küsitud ei ole.

"Ja ka minu praktikas ei ole see esimene kord, kui ma olen pidanud tõdema, et dokument, mis ei peaks olema kõikidele kättesaadav on selleks siiski osutunud. Teema on tundlik ja keeruline ja sellega peaks avalikus sektoris rohkem tegelema," tõdes kaitseminister.

Riigisaladustega on probleeme varemgi olnud. Kaks aastat tagasi pidi näiteks salastatud teabekandjate kaotsimineku pärast välisministri ametist lahkuma Kristiina Ojuland.

Veidi hiljem jõudis ajakirjandusse ametkondlikuks kasutamiseks mõeldud aruanne toonase haridusministri Mailis Repsi Marimaal käigust.

Toimetaja: Helve Laasik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: