Utria dessant 2008 raames peetakse maha suur näidislahing ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Utria dessant 2008 võistlusele stardib esimene võistkond Viru üksik-jalaväepataljonist 10. jaanuaril kell 9.20, võitjate autasustamine toimub 12. jaanuaril kell 17.00 Narva kindluses ning võistluse raames peetakse maha suur näidislahing.
Erna seltsi president Meelis Rätsep ütles, et möödunud aastal püstitatud rekord - 20 registreerunud võistkonda - suudeti jällegi ületada ning tänavu on registreerunud võistkondi 21. Ainsate välismaalastena osalevad militaarvõistlusel soomlased, teatas Vaivara  vallavalitsus.

Osa ülesandeid saavad võistlejad kätte mitte mandaadis, mis on avatud Viru üksik-jalaväepataljonis, vaid vahetult enne nende sooritamist ehk siis võistlusrajal. Raja pikkus on tänavu orienteeruvalt 70 kilomeetrit.

"Kuna tänavune Utria dessant on liidetud Eesti Vabariik 90 - juubeliürituste nimekirja, siis on sinna oodata ka hulgaliselt külalisi. Loodame, et välistemperatuur ei lange alla 20 kraadi, sest sel juhul külalistepäeva programmi ei toimu," rääkis Rätsep, kelle sõnul on juubeliüritusele õla alla pannud ka haridus-, kultuuri- ja kaitseministeerium.

Utria dessandi teisel päeval, 11. jaanuaril kell 9.00 toimub pärgade asetamine dessandile pühendatud mälestusmärgi juures Udria külas.

Samal päeval kell 10.00 korraldavad Erna Selts, kaitseministeerium ja Eesti sõjamuuseum koostöös sõjaajalooklubiga Frontline Merikülas vana piirivalve kordoni lasketiirus suurejoonelise vaatemängu. Klubi Frontline vabatahtlikud peavad maha suure näidislahingu, kus osaleb umbes 100 Vabadussõja-aegsetesse mundritesse riietatud meest. Samuti esitatakse vaatemängu raames pealtvaatajatele ka Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste juures asuva matkakeskuse poolt koostatud simulatsioon ajaloolisest Utria dessandist. Külalistele pakutakse sõdurisuppi ja samas on võimalik jälgida võistkondade erinevate ülesannete sooritamist.

"Kõik huvilised on oodatud, kuid palun kindlasti end soojalt riidesse panna.Ka palume parkida oma transport ettenähtud kohta. Parklast on vana piirivalve kordoni lasketiiru umbes 700 meetrit," lisas Rätsep.  

Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid sõnas, et sel aastal on üritusele oodata sadu kooliõpilasi tervest Eestist. "Ajaloosündmuste tundma õppimine süvendab noortes kindlasti ka patriotismitunnet ja see on üks peamiseid põhjuseid, miks me seda üritust juba kümme aastat valla eelarvest toetanud oleme," rääkis Luhalaid, lisades, et igal aastal on ürituse tarbeks eraldatav summa kasvanud.
 
Esimest korda korraldasid Utria dessandi MTÜ Erna selts koostöös Vaivara vallaga 1999. aastal, mil esikoha saavutas Viru üksik-jalaväepataljoni teine võistkond. Möödunud aastal oli võidukas Kaitseliidu Tartu Malev, Eesti Reservohvitseride Kogu ja Kaitseliidu Järva Maleva ees.

Võistlus Utria dessant meenutab aastatetaguseid sündmusi, kui 1919. aasta 17. jaanuaril Eesti meredessantpataljoni 400 merejalaväelast ja Soome vabatahtlike pataljoni 600 võitlejat tegid Eesti mereväe alustelt eduka dessandi Utria randa. Dessandist osavõtnud etendasid olulist osa Narva vabastamisel ja punaväe riismetest puhastamisel.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: