Möödus 20 aastat suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

16. novembril 1988 kuulutati Eesti NSV Ülemnõukogu erakorralisel istungjärgul Eesti seadused ülimuslikuks NSV Liidu seaduste suhtes ning võeti vastu Eesti NSV suveräänsusdeklaratsioon.
Ülemnõukogu istung kestis kümme tundi ning suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmise poolt hääletas Toompea lossi saalis 258 Ülemnõukogu saadikut ning toonase nõukoguliku Ülemnõukogu otsust on hinnatud aususe ja avatuse prooviks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Deklaratsioonis oli kirjas, et stalinismi ja stagnatsiooniaja sisepoliitika tulemusena on Eestimaal kujunenud eestlastele kui põhirahvusele ebasoodus demograafiline olukord. Looduskeskkond on katastroofiolukorras ning majanduse destabiliseerumine mõjub negatiivselt elanikkonna elatustasemele. Ülemnõukogu nägi vaid üht väljapääsu - Eestimaa edasine areng peab toimuma suveräänsuse tingimustes.

Deklaratsiooniga kuulutati Eesti seadused Eesti seadused ülimuslikuks ja tehti ettepanek välja töötada liidulepingu tekst NSV Liidu ja Eesti NSV suhete kohta.

Ajaloolane ja riigikogu liige Lauri Vahtre ütles, et kui kujutada Eesti  vabaduse ja taasiseseisvumise teed trepina, siis oli suveräänsusdeklaratsiooni heakskiitmine üks selle trepi tähtsamatest astmetest.

Läti ja Leedu kuulutasid oma suveräänsust Eestist kolmveerand aastat hiljem. Veidi vähem kui aasta jäi siis veel Berliini müüri langemiseni.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: