Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti teadlased ei usu Nord Streami keskkonnamõjude raportit

Eesti teadlased peavad kavandatava Nord Streami gaasijuhtme keskkonnamõjude hindamise raportit puudulikuks.
Nord Streami gaasijuhtme keskkonnamõjude hindamise raportit on keskkonnakomisjoni esimehe Marko Pomerantsi süli küll kuhjaga täis, kuid ometi on see Eesti teadlaste hinnangul pealiskaudne ja jätab paljud ohud käsitlemata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Suuremas mastaabis Läänemeres on kindlasti ohuks merepõhjas olevad miinid ja sõjamürgid, mida on maetud Bornholmi lähedale. Pole täpset infot, kas need on olemas Läänemeres. Igasugune täpsem info Venemaa suunal selles osas puudub," rääkis Teaduste Akadeemia looduskaitsekomisjoni liige Ivar Puura.

Eesti saab torujuhtme projekti teostamist mõjutada veel vaid näiteks Soome kaudu, mille majandusvööndit kavandatav juhe läbib ja mis võib sellele ehitusloa andmisest keelduda.

"Soome pool saaks olla kindlasti murelikum ja aktiivsem, mis puudutab selle gaasitrassi võimalikke mõjusid soome riigile ja tema loodusele," arvas Marko Pomerants.

Samateemaline arutelu käib praegu ka Soome lahe põhjakaldal, kuid siitpoolt vaadates tundub, et Soome teadlaste arvamusavaldused oleks justkui sordiini all.

"See on mõneti võrreldav sellega, mida meie inimesed tundsid Nõukogude ajal. Nad on tundnud, et nad ei peaks liiga palju kõnelema mõnedest asjadest," ütles Ivar Puura.

"Oleme palunud arvamust kõigilt Soome lahe äärsetelt maakondadelt ja saarestikumere ning
Ahvenamaa maakonna lõunaosast," rääkis Soome Uusimaa Keskkonnakeskuse asedirektor Rolf Nyström. "Sellele lisaks oleme palunud seisukohta mitmelt Soome ministeeriumilt."

Soomes Nord Streami keskkonnamõjude koondraportiga tegelev ametnik keeldus esialgu projektile mingit hinnangut andmast, kuna töö on alles pooleli.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: