Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiirlaenudega on hädas kuni 50 000 inimest

Kiirlaenudega tegeleva pandimaja kontor.
Kiirlaenudega tegeleva pandimaja kontor. Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Rahanduskomisjon käsitles tänasel istungil kiirlaenudega seotud probleeme, mis puudutavad kuni 50 000 kiirlaenude tagasimaksmisega raskustesse sattunud inimest.

Eelmise aasta septembri lõpus hääletas riigikogu menetlusest välja sotsiaaldemokraatliku erakonna eelnõu kiirlaenu ohjeldamise kohta, mis piiranuks kiirlaenuandjate kasumivõimalusi. Täpsemalt oleks eelnõuga keelatud laenu väljastamine sularahas ning seatud piir tarbija krediiditeenuste osutamisel rakendatavale krediidikulukuse määrale.

Sügisese arutelu jätkuna selgitasid asjaomaste ministeeriumide esindajad täna rahanduskomisjonis, kui kaugele on müüdseks olukorra analüüsiga jõutud.

Komisjonile antud ülevaate kohaselt on reguleerimata laenuturu maht kasvanud aastas 30%.

Esialgse info põhjal on tagasimaksmisega raskustesse sattunud vähemalt 45 000 kuni 50 000 inimest.

Ministeeriumide esindajate hinnangul on kiirlaenu võtjaid 130 000 kuni 140 000, kuid pangad on hinnanud mittereguleeritud tarbijakrediidi andjate teenuseid kasutanud isikute arvuks ka 180 000.

Rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) leidis, et reguleerimata laenuturu mahu märkimisväärne aastane kasv, maksehäires olevate kiirlaenunõuete suur üldarv ja kiirlaenude tõttu makseraskustes olevate inimest hulk ei luba lahendustega viivitada.

Kiirlaenukontoreid soosiv seadusandlus

"Jätkuvalt on päevakorras küsimused, et tarbijakrediidi taotlemisel oleksid seatud tingimused mõistlikkuse piires ja tagasimaksmised jõukohased. Senised nõuded näiteks laenutaotlejate maksevõime kontrollile on küll olnud vajalikud, kuid pole siiski andnud soovitud tulemusi," lausus Sester.

Praegu kehtiva regulatsiooni ja laenuvõtjate kaitsemehhanismi puuduseks nimetas ta inimeste enese õiguste maksma panemise suurt kulukust.

Võrreldes Euroopa Liidu või lähiriikidega on Eestis kiirlaenukontorite tegevust reguleeriv seadusandlus üks liberaalsemaid.

Rahanduskomisjon plaanib konkreetsete reeglite kehtestamisel vajadusel eeskujuks võtta Soomes seadusandlust.

Soomes on krediidikulukuse maksimaalseks määraks alla 2000-euroste laenude puhul umbkaudu 51%, sissenõudmiskuludel on alampiir ning kehtib laenusumma tarbijale ülekandmise ajavahemikus kella 23-st õhtul kuni kella seitsmeni hommikul.

Samuti on neil tarbijakrediidi pakkujate register, nõuded teenuseosutaja usaldusväärsusele ja spetsiaalne riiklik sihtasutus, mis abistab võlgade ümberkujundamisel.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: