Ülemraadas lõppes kommunistliku partei juhi Ida-Ukraina teemaline sõnavõtt kaklusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1396951260000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Tänasel Ukraina ülemraada istungil süüdistas kommunistliku partei juht Petro Simonenko valitsust selles, et just nende tegevus on viinud ebastabiilsuseni Ida-Ukrainas.

Ta väitis, et separatistlikud väljaastumised tulevad seestpoolt, mitte väljast, vahendasid ERRi raadiouudised.

Seepeale tormasid kaks parlamendisaadikut tema juurde ja surusid ta kõnepuldist jõuga välja. Pärast seda jooksid kokku ka teised saadikud ja algas üleüldine kaklus, mille järel kuulutati ülemraada istungil välja vaheaeg.

Hiljem, kui istung sai jätkuda, võttis Ukraina ülemraada vastu kriminaalkoodeksi muudatused, mis karmistavad Ukraina rahvusliku julgeoleku ohustamise eest ette nähtud karistusi.

Teadvat tegevust eesmärgiga rikkuda Ukraina territoriaalset terviklikkust,i muuta Ukraina riigipiire või üleskutseid selleks karistatakse edaspidi vabadusekaotusega kolmest kuni viie aastani. Sama tegevuse eest võimuesindaja poolt, korduvalt või isikute grupi poolt eelneva kokkuleppe alusel on ette nähtud vanglakaristus viiest kuni kümne aastani.

Juhul, kui selline tegevus viis inimeste surmani või muude raskete tagajärgedeni, on karistuseks kümne- kuni 15-aastane või eluaegne vabadusekaotus. 

Samuti karmistati karistusi diversiooni ja spionaaži eest.

Muudatusi toetas 231 saadikut 263st, vahendasid välisagentuurid.

Kriminaalkoodeksi muudatuste järgi on tahtlik tegevus Ukraina piiride muutmiseks või sellele ärgitavate üleskutsete tegemine karistatav kolme- kuni viieaastase vanglakaristusega. Kui territoriaalset terviklikkust ohustava tegevusega tegeletakse korduvalt või teeb seda võimu esindaja või etnilist vaenu õhutav rühmitus, siis võib neid karistada ka viie- kuni kümneaastase vangistusega.

Ukraina kaitsevägede esindajate seadusliku tegevuse takistamise eest ootab edaspidi aga viie kuni kaheksa aasta pikkune vanglakaristus.

Transpordi või kommunikatsiooniühenduse blokeerimine näiteks elektrikatkestuse korraldamisega võib lõppeda rahalise trahvi, ühiskondlikult kasuliku töö või kuuekuulise arestiga. Lennujaama, sadama või rongijaama hõivamise eest on aga ette nähtud viie- kuni kaheksa-aastane vangistus.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: