Wikileaksile andmeid lekitanud USA sõduril lubati võtta naisenimi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Reamees Bradley Manning 30. juulil 2013 Marylandis Fort Meade'is kohtus
Reamees Bradley Manning 30. juulil 2013 Marylandis Fort Meade'is kohtus Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kansase kohtunik andis Wikileaksile salajasi andmeid lekitanud USA sõdurile loa vahetada nimi Bradley Edward Manning naisenime Chelsea Elizabeth Manning vastu.

28-aastane Ühendriikide armee endine luureanalüütik, esimese klassi reamees Manning andis Wikileaksile üle enam kui 720 000 salajast dokumenti ning mõisteti selle eest möödunud aasta augustis 35 aastaks vangi. Ta kannab karistust Kansase osariigis Fort Leawenworthi sõjaväevanglas, vahendasid politico.com jt.

Leanworthi maakonnakohtu kohtunik David King ütles umbes minuti kestnud kohtuistungi ajal, et ta annab nimevahetuseks loa. Manning istungil ei viibinud, kuid tegi hiljem ajakirjandusele avalduse, milles ütles, et oli erutav päev.

Arstid on Manningil diagnoosinud soolise identiteedi häire. Ta ütles pärast kohtuistungit, et on lapsest saadik soovinud olla naine.

Manningi soolise identiteediga seotud vaimne häire oli ka tema kaitsjate peamine argument sõjaväekohtus.

Kohtuotsus on esimene samm muudatuste tegemiseks Manningi isiklikus toimikus, kuid see ei anna alust tema üleviimiseks naistevanglasse ega tema kohtlemiseks naisena.

USA armee on keeldunud 2009. ja 2010. aastal Iraagis teeninud sõduri hormonaalteraapia kuuri kinnimaksmisest.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: