Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Google'it andmeid kustutama sundiva kohtuotsuse Eestis rakendamine võib olla keeruline

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Nädala alguses tegi Euroopa Kohus otsuse, mille kohaselt saavad üksikisikud edaspidi nõuda otse otsingumootorilt nende kohta käivate ebaõigete isikuandmete kustutamist. See nihutab sisulise vastutuse andmete õigsuse eest algallikalt otsingumootorile.

Andmekaitse inspektsiooni järelevalvedirektori Andres Ojaveri sõnul selgitas kohtuotsus täpsemalt seda, millega on otsingumootori Google puhul tegemist, vahendasid ERRi raadiouudised.

"Üks varasem Google'i suhtes tehtud otsus ütles, et otsingumootor ise justkui andmetöötleja ei ole, et nad ei vastuta selle tegevuse eest ja vastutab see, kelle juurest need andmed pärit on. Aga nüüd, uue otsuse järgi loetakse Google'it ja teisi otsingumootoreid vastutavaks töötlejaks, kuna ta kogub ja kategoriseerib isikuandmeid, teeb nad n-ö paremini kättesaadavamaks ning kasutab seda oma majandustegevuse eesmärgil," selgitas Ojaver.

See tähendab, et kui varem pidi inimene, kes soovis oma andmete eemaldamist laskma need eemaldada kõigist algallikatest ja alles siis kustutas Google selle info ka otsingumootorist, siis nüüd piisab otse Google'i poole pöördumisest. Samas ei tähenda see, et piisab sellest kui saata kiri ja ebasoovitav teave kaob, sest andmete eemaldamisest saab siiski pigem erandlik nähtus, rääkis Ojaver.

"Aru tuleb saada sellest, et see ei ole mingi üleüldine õigus, kus kõik saavad kirjutada ja öelda, et nad tuleb sealt ära kustutada, vaid tuleb hinnata selle sisu riive ulatust ja selle ühiskondliku mõju. Toome lihtsa näite, et avaliku elu tegelane, mõni poliitik, soovib lihtsalt niisama mõnda artiklit eemaldada, siis kui see tema eraelu oluliselt ei riiva ja on seotud tema poliitilise karjääriga, siis see tal tõenäoliselt ei õnnestu," ütles järelvalvedirektor.

Eestis esitatakse Google'st oma isikuandmete eemaldamise taotlusi kaks-kolm tükki kuus.

Andmekaitseinspektsioon aga alles hakkab pead murdma, et kas Eestis saab "õigus olla unustatud" kohtuotsust üks-ühele rakendada. Euroopa Kohus andis küll sisulise heakskiidu, kuid tegelik otsus sündis Hispaanias, kus on olemas Google'i tütarfirma. Eestis Google'i kohalikku esindust ei ole ning seetõttu ei ole ka päris kindel kas erineva mudeli puhul tehtud kohtulahendit saab siinses keskkonnas kohaldada.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: