Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Google pakub Euroopas "õigust olla unustatud"

Autor/allikas: AP/Scanpix

Google on loonud Euroopa riikide kodanike jaoks veebis täidetava interaktiivvormi, milles nad võivad kirja panna veebilehed, mida nad ei taha nende kohta käivates otsingutulemustes näha.

Samuti moodustas korporatsioon internetiekspertide komisjoni, kes hakkavad aitama läbi vaadata nende eurooplaste taotlusi, kes tahavad kasutada võrgus oma uut "õigust olla unustatud" , vahendasid ReutersThe Wall Street Journal jt.

13. mail otsustas Euroopa Liidu Kohus, et Google on "õiguse olla unustatud" alusel isikute nõudmisel kohustatud muutma oma otsingumootori tulemusi, et need oleksid vastavuses EL-i isikuandmete kaitse direktiiviga. Luxembourg’is asuv kohus arutas Hispaania kodaniku Mario Costeja Gonzalesi kaebust 16 aastat vana teate kohta, et tema maja on võlgade katteks pandud oksjonile. Mees oli maja tagasi lunastanud ning kohus asus seisukohale, et isiku nõudmise korral tuleb kõrvaldada teda puudutavad andmed, mis „ei ole piisavad ega asjakohased või ületavad selle otstarbe piire, mille tarvis neid töödeldakse”.

Kohtuotsus saatis häiresignaali kogu internetitööstusele ja andis eriti tugeva hoobi Google'ile, kes on maailmas domineeriva otsimootori operaator. Pärast kohtuotsust on Google ühe informeeritud isiku sõnul saanud tuhandeid andmete kõrvaldamise taotlusi.

Kohtuotsus ei nõua informatsiooni enda kõrvaldamist, vaid ainult selleni juhatava lingi mittenäitamist otsingutulemustes.

" Selle otsuse rakendamisel hindame iga taotlust eraldi ja püüame tasakaalustada üksikisiku õigust privaatsusele avaliku huvi ja teabevabadusega. Taotluse hindamisel arvestame seda, kas tulemused sisaldavad aegunud teavet teie kohta. Lisaks arvestame seda, kas on olemas avalik huvi selle teabe vastu, nt kui see on seotud finantspettustega, kutsealase rikkumise või süüdimõistva kohtuotsusega või valitsusametniku avaliku käitumisega," on öeldud eestikeelses vormis.

Eesti andmekaitseinspektsioon aga alles hakkab pead murdma, kas Eestis saab "õigus olla unustatud" kohtuotsust üks-ühele rakendada. Euroopa Kohus andis küll sisulise heakskiidu, kuid tegelik otsus sündis Hispaanias, kus on olemas Google'i tütarfirma. Eestis Google'i kohalikku esindust ei ole ning seetõttu ei ole ka päris kindel kas erineva mudeli puhul tehtud kohtulahendit saab siinses keskkonnas kohaldada.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: