Ülikoolides on tänavu varasemast enam sisseastumiseksameid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Suuremates ülikoolides toimub sel nädalal uute tudengite vastuvõtt bakalaureuse- ja magistriõppesse. Muutunud riigieksamite süsteemi tõttu peavad sisseastujad tegema varasemast rohkematel erialadel ülikooli sisseastumiseksamid.

"Aktuaalse kaameraga" vestelnud noored ütlesid, et valivad tulevase eriala perspektiivikuse ja varasemate huvide põhjal.

Raiko Ilula lõpetas nädala eest Tartu kommertsgümnaasiumi ja mõtiskleb nüüd selle üle, kuhu edasi õppima minna. Tema esimene eelistus on Tallinna Tehnikaülikool ja infotehnoloogia.

"Eksamid läksid suht normaalselt, saan vast sisse ja enamik, kes lõpetab magistri TTÜs saab ka juhitöö. Seega eeldused on head," rääkis Ilula.

Tartu Tamme gümnaasiumi vilistlane Anna-Maria Sarapil on plaan minna õppima arstiteaduskonda proviisoriõpesse. Tema teine valik on õigusteaduskond.

"Ma olen lõpetanud loodusklassi Tartu Tamme gümnaasiumis ja mõtlesin, et see oleks sobiv ja olen huvitatud sellest."

"Esmajoones kehakultuuri, sest seal olen ma juba saavutustega sees, see huvitab mind ja proovin ka kindlasti sotsiaal- ja haridusteaduskonda," rääkis Tartu kommertsgümnaasiumi vilistlane Maris Pagel.

Kuigi sisseastujad kellega "Aktuaalne kaamera" täna Tartus rääkis ei olnud veel pabereid ülikooli viinud, siis plaaniti seda teha lähipäevil.

Dokumente eelistatakse esitada interneti vahendusel, sest vastuvõtulauad on jäänud iga aastaga tühjemaks. Pigem istutakse sisseastumise infoportaali SAIS virtuaalse laua taga, kus saab kõik vajalikud dokumendid esitada.

Ülikoolide sõnul on tänavune sisseastumine erakordne, kuna arvesse võetakse ainult uute riigieksamite tulemusi. Seega ei saa kasutada varasemate aastate kogemust ja statistikat. See omakorda on tõstnud ülikoolides sisseastumiseksamite osakaalu. Sageli ei pääse enam ainult riigieksamitega.

Tartu Ülikooli vastuvõtu peaspetsialist Kaja Karo rääkis, et pooltel õppekavadel bakalaureuseõppes tuleb kindlasti sooritada sisseastumiseksam ja umbes veerandil õppekavadest on võimalik kandidaadil valida, kas tuleb riigieksami või sisseastumiseksamiga ja umbes veerand on neid õppekavasid, kus saab valida. Ainult veerand on neid erialasid, kus saab sisse astuda riigieksami tulemuse alusel.

Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) prorektor ütles, et kuigi räägitakse gümnaasiumi lõpetajate ja seega sisseastujate vähenemisest, siis nende ülikoolis ei ole see tuntav tänu välisüliõpilastele, keda on iga aastaga tulnud üha rohkem. Praegu on TTÜs ligemale 1200 välistudengit.

"Sisuliselt iga kümnes siin koridoris meist mööda minev on välismaalane," ütles TTÜ prorektor Jakob Kübarsepp.

Eile algas vastuvõtt Tartu Ülikoolis, täna maaülikoolis, homme Tallinna tehnikaülikoolis ja ülehomme Tallinna ülikoolis. Vastuvõtt lõpeb 4. või 8. juulil ja kõige rohkem üliõpilasi võtab vastu Tallinna tehnikaülikool, kus oodatakse bakalaureuse- ja magistriõppesse 3900 üliõpilast.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: