Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsuse jalgratturid tõmbavad Eestis tähelepanu raskele haigusele

Foto: ERR

Lähipäevadel võib Eestis kohata kuuest prantslasest koosnevat jalgrattamatkajate seltskonda, kelle pikk sõit on pühendatud sklerosis multiplexi vastu võitlemisele.

Jalgratturid alustasid ülemaailmset rattatuuri juulis ning tähelepanuväärseks teeb seltskonna ka see, et üks neist liigub igapäevaelus ratastooliga.

“Praegu Euroopas olles oleme näinud, et ravi on kõikjal pea ühesugune. Erinevused on riiklikes sotsiaalsüsteemides, mida haigetele tagatakse, mida mitte,” rääkis jalgrattatuuri liige Gérard “Aktuaalsele kaamerale”.

Tegemist on sõpruskonnaga, kes koondunud 54-aastase Gérardi ja tema poja Yvani ümber. Gérard on sklerosis multiplexi tõttu ametlikult erivajadustega juba 10-aastat. Paar kuud Kesk- ja Ida-Euroopas ning kõikjal toimunud kohtumised kohalike sklerosis multiplexi  ühingutega, on näidanud selle haiguse sarnasusi ja erinevusi.

Eesti scleroisis multiplexi ühingu hinnangul on siin haiguse ravivõimalused head, küll aga jääb puudu tugiteenustest ja ühiskonna tolerantsusest.

Ühingu liige Katrin Rüütel tuletas meelde, et inimene, kes sinu ees kõndides tuigerdab ja kelle tasakaal on häiritud ei pruugi olla purjus, põhjus võib olla ka muus. “Oluline on avardada inimeste arusaamist ja suurendada tolerantsust erinevate diagnooside vastu ja erinevate tervislike seisundite vastu,” märkis Rüütel.

Prantslaste tuur aitab üsna tundmatule haigusele tähelepanu tõmmata. Eestis on sclerosis multiplexi diagnoosi saanuid vähemalt 1500.

“Tegemist on haigusega, mis kulgeb väga individuaalselt ja inimesed, kellel see on, on väga erinevas tervislikus seisundis,” rääkis Katrin Rüütel. “Seetõttu on vajalik teavitada avalikkust, et selline diagnoos on olemas, aga kuidas seda teha ja millele tähelepanu pöörata, see on väga individuaalne,” arvas ta.

Eestisse jõudsid tuuritajad Lätist, edasi minnakse Soome ja sealt Kanadasse. Ring ümber maakera suudab loodetavasti tõestada, et keeruline haigus ei takista maailma avastamist.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: