Katoliku piiskopid kutsusid kirikut geidesse ja vabaabielus olijatesse avatumalt suhtuma

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: AP/Scanpix

Paavst Franciscuse kokkukutsutud pereväärtuste kirikukokku kuuluvad piiskopid avaldasid eile esialgse raporti, milles nad kutsusid katoliku kirikut üles tervitama ja aktsepteerima homoseksuaale, ebatraditsionaalsete perede lapsi, lahutatud inimesi ja abieluvälises suhtes elavaid paare.

Sinod algas 5. oktoobril ning kestab kaks nädalat. Kirikukogu ühe komisjoni piiskoppide poolt koostatud dokumenti hakkab arutama rohkem kui 200-liikmeline kirikukogu, vahendas The New York Times.

Arvatavasti kujuneb piiskoppide vaheline debatt väga tuliseks, kuid vaatlejad peavad avaldatud raportit esimeseks märgiks sellest, et katoliku kirik järgib paavst Franciscuse soovitud kurssi, loobudes ebatraditsiooniliste peremudeli täielikust hukkamõistmisest.

Peapiiskop ja sinodi erisekretär Bruno Forte ütles ettelugemisele järgnenud pressikonverentsil, et kirik ei tunnista homoseksuaalsete inimeste abielusid ja kooselusid, kuid nad peavad austama iga inimese väärikust. Muudatusega soovitakse tema sõnul keskenduda inimestele nende seksuaalsest orientatsioonist sõltumata.

Varasematel sinoditel pole enamasti eriti märkimisväärseid muutusi saavutatud, kuid mõni osalejatest on võrrelnud seekordset kirikukogu ajaloolise II Vatikani kirikukoguga, mis toimus Vatikanis aastatel 1962–1965 paavstide Johannes XXIII ja Paulus VI eesistumisel. Tollele kirikukogule järgnesid olulised muutused kiriku liturgias, suhtluses teiste uskudega ning selles, kuidas suhtuti vaimulike ja tavainimeste rollidesse.

Seekordse 12-leheküljelise esialgse raporti koostas Franciscuse poolt väljavalitud komitee ning selles kirjutatakse, et vaimulikud ei tohiks küll hüljata kiriku õpetust ja abielu pühaduse põhimõtet, kuid nad peaksid mõistma, et tsiviilabieludel ja kooseludel on ka positiivseid aspekte. Traditsiooniline katoliku õpetus väidab, et sellised inimesed elavad patust elu.

Raportis märgitakse ka, et geidel on andeid ja omadusi, mida kristlikule kogukonnale pakkuda ning et mõned homoseksuaalsed paarid pakuvad üksteisele elus abi ja tuge, mida võib võrrelda ohverdusega.

Dokument loeti eile ette ligi 200 piiskopile, kellest 41 avaldasid raporti ettelugemise järel soovi seda kommenteerida või sellele vastuväiteid esitada.

Kirikukogul arutatakse tähtsa teemana ka seda, kas lahutatud ja hiljem uuesti abiellunud katoliiklased võivad armuleivast osa saada, kui kirik ei ole nende esimese abielu lõppemist kinnitanud. Esialgses raportis kutsutakse kirikut üles suhtuma lahutatud ja uuesti abiellunud katoliiklastesse austusega, vältides keelekasutust või käitumist, mis võiks neis tekitada diskrimineeritud olemise tunde.

Vatikanoloog Sandro Magister ütles Itaalia ajakirjale L'espresso, et paavst ei ole arutluse all olevates küsimustes erapooletu ning muutustemeelsed vaimulikud on juhtivatel positsioonidel. Vatikani pressiesindaja Federico Lombardi rõhutas aga, et tegemist on esialgse raportiga ning selle sisu võib arutelude käigus märgatavalt muutuda.

Lõplik raport peaks valmima järgmise aasta jooksul.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: