X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

MTÜ Vaba Ukraina kavandab abisaadetiste teele saatmist novembris

{{1414072617000 | amCalendar}}
Autor/allikas: ERR

MTÜ Vaba Ukraina kavandab heategevuskontserdil "Eestist Ukrainale“ kogutud annetuste eest esmaabivahendite Ukrainasse saatmist alustada novembri esimesel pooles.

Heategevuskontserdil koguti annetajatelt üle 200 000 euro. MTÜ Vaba Ukraina juhatuse liikme Kuido Külma sõnul ületas kogutud summa ürituse korraldajate kõige julgemadki unistused ja ootused. "Nii esinejad kui annetajad näitasid pikisilmi oodatud toetust oma vabaduse ja maa eest võitlevale Ukraina rahvale," ütles Külm.

Esmaabikotid jao- ja rühmasuurustele üksustele pannakse kokku Eestist ostetud või spetsiaalselt tellitud meditsiinivahenditest. Meedikukotid on toodetud Eesti firmas Galvi-Linda. Ukrainlastele saadetakse sidemeid, žgutte, haavasalve, põletusgeeli, verejooksu peatavat Celox pulbrit, spetsiaalseid plaastreid suurte ja kõhu- ja rindkerehaavade katmiseks, kopsuvigastuste puhul kasutatavaid dekompressioonnõelu, süstlaid, kanüüle ja infusioonisüsteeme, samuti alusmatt-kanderaame, termolinu, traumakääre ja palju muud.

Kalleim vahend, mis Ukrainasse teele läinud on ligi 1800 eurot maksnud kunstliku hingamise aparaat, mida kasutatakse vigastatute haiglasse transportimisel. Saadetiste koostamisel lähtutakse ukrainlaste vajadustest ning ühingu ridadesse kuuluvate sõjaväelise kogemusega meedikute nõuannetest.

Eesti MTÜ partneriteks Ukrainas on kaks vabatahtlikke koondavat organisatsiooni – Ühing Patriot ja Kiievi ringkonna omakaitseühing Samooborona Boyarka. Neist esimene loodi Maidani sündmuste aegu demonstratsioonides kannatada saanud inimeste abistamiseks; hiljem muutus ühingu peamiseks ülesandeks Ukraina armee üksuste toetamine ja varustamine. Samooborona Boyarka on keskendunud vabatahtlikest moodustatud pataljonide abistamisele.

Eestlaste käest on meditsiiniabi saanud vabatahtlikud pataljonid Donbass, Aidar, Tšernigov, Kievskaja Russ-11, Omega ja teised. "Jälgime saadetiste päralejõudmist hoolega, seni on kõik jõudnud adressaatideni. Ukrainlaste tagasiside on olnud äärmiselt positiivne. MTÜ Vaba Ukraina liikmed on saanud konkreetseid teateid selle kohta, kuidas Eesti meditsiiniabi on konfliktipiirkonnas elusid päästnud. Toetame esmaabivahenditega Ukraina üksusi, kuna nende kaudu jõuab abi kõige kiiremas ja organiseeritumas korras ka nende tsiviilisikuteni, kes sõjategevuses kannatada saavad ja kiiret esmaabi vajavad,“ ütles Külm.

Hoolimata 5. septembril sõlmitud relvarahust jätkub Ida-Ukrainas sõjategevus, mille tõttu hukkuvad ja saavad viga nii tsiviilisikud kui sõjaväelased. Ühing Vaba Ukraina kavatseb jätkata meditsiiniabi saatmist kuni sõjategevuse lõppemiseni. Annetustelefonid on avatud 30. novembrini ja soovijatel on järgnevatele numbritele helistades võimalus anda omapoolne panus. Helistades 900 7701 annetatakse 5 eurot, helistades 900 7702 – 10 eurot ja 900 7703 – 20 eurot.

 

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: