Vabaerakond Helme ja Ojulandi parteidega ühist nimekirja ei taha

Foto: ERR

Et minna riigikogu valimistele ühise nimekirjaga, alustavad homme läbirääkimisi Mart Helme juhitud Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Kristiina Ojulandi Rahva Ühtsuse Erakond (RÜE). Ühise nimekirjaga kutsuti liituma ka Andres Herkeli juhitud Eesti Vabaerakonda, kes eelistab ühisnimekirjale avatud nimekirja, kuhu on oodatud ka need, kes parteiga liituda ei taha.

Mart Helme rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et riigikogus tegtsevate nn kartelliparteide vastu moodustatavasse ühisnimekirja kutsuti kõiki riigikoguväliseid väikeparteisid, kuid konstruktiivselt reageeris vaid Kristiina Ojulandi juhitud Rahva Ühtsuse Erakond. Ühisnimekirja moodustamise üks põhjuseid ongi ebavõrdne konkurents parlamendi ja parlamendiväliste parteide vahel.

"Kui riigikogu erakonnad on ennast riigieelarveliste rahadega üle kullanud, siis meie ju sisuliselt rahastame ennast liikmemaksudest ja oma isiklikest annetustest, mis teeb ikka äärmiselt suure vahe sisse. Me nägime juba Euroopa Parlamendi valimistel, kuidas Reformierakond ja IRL paiskasid sadu tuhandeid eurosid valimiskampaaniasse, aga meie tegime seda sama kampaaniat mõnekümne tuhande eruroga," rääkis Helme.

Ühisosa kohta ütles ta, et mõlema erakonna hinnangul tuleb Eestis läbi viia riigireform. Kristiina Ojuland lisas, et pakkuda tuleb neid muudatusi, mida inimesed ootavad, mitte kosmeetilisi maksumuudatusi, mida parlamendiparteid viimastel päevadel lubanud on.

"Meie asi on praegu pakkuda inimestele Eestis välja väga selge sõnum, mis on see, mille pärast me sinna riigikokku läheme, miks seda viiendat jõudu on vaja. Need teemad, mis täna on väga olulised inimeste igapäevases elus, tuleb lauale tuua - olgu see eraarstiabi puudulikkus, olgu see ülikallis elektritasude hind või olgu see väikeettevõtjate ahistamine. Neid teemasid on terve hulk," selgitas Ojuland.

Et riigikogu valimistel on valimisliidud keelatud, tähendaks koos kandideerimine, et see toimub ühe erakonna nime all.

"Me rääkisime ka Vabaerakonna juhtidega ja nende seisukoht on see, et nemad oma nimest loobuda ei taha," märkis Helme.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles, et küsimus ei ole ainult nimes, vaid ka arusaamade erinevuses. Ta lisas, et Vabaerakonna nimekiri on avatud inimestele, kes parteidesse astuda ei taha ja nimekirjaga liitumissoovist on teatanud mitmed inimesed.

"Merle Jääger on kandideerimisest teatanud, täna oli sellest väga selgelt juttu ka Peeter Volkonskiga. Samuti ma loodan, et formeerub üks niisugune mõõdukal moel rohelist mõttelaadi kandev seltskond, Looduse Omnibuss - Jaan Riis ja teised inimesed," rääkis Herkel.

Nii Helme kui Ojulandi parteide läbirääkimiste delegatsioonid kohtuvad homme.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: