Utria dessandil osalejad tegutsesid öösel kaevanduspargis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1421311817000 | amCalendar}}
Foto: Tiit Tamberg/Kaitseliit

Täna öösel algas Kiviõli seiklusturismikeskuses traditsiooniline Utria dessandi mälestusretk. Seekord läks starti 26 võistkonda, üks neist Soomest.

Dessandi mälestusretk on väga keeruline sõjalis-sportlik mäng. Seekord on retk kolmepäevane, läbida tuleb vähemalt 130 kilomeetrit. Erinevalt varasematest võistlustest on nüüd kaks kontrollpunkti avatud kõigile huvilistele, et võistlejate tegevust jälgida. See on võimalik homme Sinimägedes, sealhulgas sõjaajaloomuuseumis.

"Muuseumiga on selline lugu, et sinna kõik ei pääse korraga vaatama. Sinna lastakse teid sisse jupphaaval, sest muuseumi ruumid on väikesed ja kui palju rahvast korraga sisse läheb, siis ei jää võistkondadel seal ruumi. Teine ülesanne on Sinimägedel ka, mida ma hetkel ei paljasta, aga seda saavad kõik soovijad näha ja kõik inimesed peaksid seda oskama, mida seal tehakse," rääkis Utria dessandi mälestusretke peakorraldaja Meelis Rätsep.

Eile õhtul Kiviõlis Utria dessandile startivad võistkonnad seisid silmitsi tavapärasest raskema ja ööpäeva võrra pikema võistlusega. Kell 22 läks rajale 26 võistkonda. Registreerunud võistkondi oli küll 28, kuid kahe võistkonna liikmeid oli tabanud mingi kuri kõhutõbi, ütles kaitseliidu peastaabi avalike suhete osakonna töötaja Urmas Reitelmann telefoniintervjuus ETV saatele "Terevisioon".

"Kui nad Kiviõlist alustasid, siis nad on jõudnud praegu Kohtla-Nõmmele. Aga tuleb tunnistada, et öö oli imeilus, ei sadanud ju mitte midagi ja lume paksus ei olnud ka nüüd väga hull, nii et liikumine oli esimeses etapis üsna kiire. Praegu on kõik võistkonnad Kohta-Nõmme kaevanduspargi piirkonnas ja seal on siis ka esimesed jõukatsumised maha peetud," rääkis Reitelmann.

Tema arvates ei jõua laupäeval finišisse kõik võistkonnad.

"Ma olen päris kindel, et kõik 26 kindlasti ei jõua finišisse. Kui sealt kümme maha võtta, siis nad on isegi tublid. Kaks ööd on ju veel ees ja see on alles algus. Algus on olnud suhteliselt leebe. Täna öösel nad kahte ülesannet täitsid ka maa all ehk seal kaevanduspargis, ja seal on teadupärast soe. Nii et ei raisanud eriti oma jõudu," nentis Reitelmann.

Võistlustrassi pikkus on linnulennult umbes 130 kilomeetrit ning ilmaennustus on lubanud kogu võistluse ajaks temperatuuri pidevat kõikumist üle ja alla nulli, mis muudab võistluse osalejaile eriti kurnavaks.

Utria dessanti korraldavad ERNA Selts, Kaitseliit ja Vaivara vallavalitsus alates 1999. aastast, et meenutada Vabadussõja suurimat dessantoperatsiooni, mille tulemusel puhastati 17.-19. jaanuaril 1919. aastal punastest Narva-Jõesuu, Narva ja Jaanilinn.

Toimetaja: Heikki Aasaru, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: