Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohtla-Järve ja Kiviõli poolkoksimäed on keskkonnasõbralikult suletud

{{1421766981000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Poolkoksimäed said kaetud nii, et need ei põhjusta enam vee- ja õhureostust. Tegemist oli väga mahuka ja kalli projektiga, mida rahastas täies mahus Euroopa Liit.

Sulgemistööd tegi konsortsium, mida juhtis AS Merko Ehitus Eesti, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Projektijuht Tarmo Sinisaar ütles, et projekti eripära oli see, et pinnasetööde mahud olid väga suured ning see, et töid tuli teostada järskudel nõlvadel. Üks asi, mis muutis töö pikemaks ja kallimaks esialgu planeeritust, oli see, et töö käigus paljastus kaks põlengukollet.

"Kaevetööde käigus paljandusid ühe harja ümberkujundamisel kuskil 30 meetri sügavuselt koopad, mis olid põlenguga tekkinud. Pinnas, poolkoks, oli täiesti hõõguvas olekus. Me mõõtsime seal temperatuuriks kuni 950 kraadi. Ilmselt seal südamikus on temperatuur veel oluliselt kõrgem," rääkis Sinisaar.

Keskkonnaministeeriumi projektijuht Raimo Jaaksoo ütles, et poolkoksimägede sulgemine oli vajalik projekt, mis parandas keskkonda tunduvalt. "Vähenes nii õhreostus kui ka pinnasereostus ja põhja-, pinnavee reostus. Tööd kestsid kokku viis aastat ja projekti kogumaksumus oli ligikaudu 36 miljonit eurot," ütles ta.

Poolkoksimägede sulgemise kogemust saab Jaaksoo hinnangul ära kasutada samas piirkonnas Kukruse mäel. "Järgmine projekt on juba ettevalmistamisel, natuke väikesemahulisem," sõnas ta.

Alates eelmise sajandi 30-ndatest aastatest on Kohtla-Järve poolkoksimägedesse ladestatud umbes 73 miljonit tonni gaasi ja õli tootmisel tekkinud jäädet, poolkoksi. Nüüd on mäed kaetud vettpidava bentoniitmatiga, mille peal on kiht tihendatud poolkoksi, millele on külvatud heintaimi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Suurim üllatus tööde tegemise ajal oli, et juhuslikult kaevati lahti kaks kohta, kus jätkus utteprotsess.

Toimetaja: Madis Järvekülg, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: