Valgamaal avatud radaripost parandas oluliselt Eesti eelhoiatusvõimet
Eesti ja seda ümbritsev õhuruum on nüüd kaetud ühtse radaripildiga. Valgamaal Tõikamäel avatud radaripost on Eestis kolmas, mille abil nähakse riigi õhuruumis toimuvat.
Teisipäeval Tõikamäel avatud radaripost, mõne aasta eest Muhus avatud radar ja varasem Kellavere radar on paigaldatud nii, et olulised suunad oleksid kaetud. Korralikku radaripilti on tarvis võimalike kriiside eelhoiatuseks, aga ka NATO hävitajate lendudeks ja õhutõrjesüsteemi toimimiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Tõikamäe radar suurendab ka tsiviillennuohutust, sest suudab tuvastada kõiki õhusõidukeid.
Õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien ütles, et radar näeb õhusihtmärke kuni 470 kilomeetri kaugusele. "Tänu oma heale asukohale ja kõrgele tornile saab ta ka üle maakera kumerusest, nii et ta näeb ka üsna kaugel madalal lendavaid sihtmärke. See on selle asukoha eelis.
Selle radari kasutuselvõtmisega Eesti vabariigi eelhoiatusvõime oluliselt paranes - me näeme palju täpsemalt, mis meie riigipiirist eemal toimub."
Tõikamäe radari meeskond on lahinguüksus. Kõrgel tornis asuvat radarit saab vajadusel tõstukiga alla tuua ja maastikul teise kohta toimetada.
Prantsuse päritolu radarite ostmiseks Tõikamäele ja Muhusse korraldati koos Soomega ühishange, soomlased ostsid endale 12 sellist radarit. Soome kaitseministeeriumi juhtide kinnitusel ollakse eestlastega valmis ka edaspidiseks koostööks. Eestile maksid radarid kokku üle 22 miljoni euro.
"See radar on integreeritud Eesti ühtsesse õhuseiresüsteemi, mis on omakorda integreeritud NATO õhuseiresüsteemi. On olemas kohalik, selle radari toodetud õhupilt ja see jookseb kokku Ämarisse ja sealt edasi NATO õhukaitsesüsteemi," selgitas Tarien.
Pilkuse külaselts oli algul radari rajamise vastu, leides, et see rikub kohaliku rahva rahu ja ei sobi kaunisse loodusesse.
"Eestlastena saame aru, et seda radariposti on vaja. Edasi on meil kokkulepe kaitseministeeriumiga. See hõlmab kergliiklusteed Otepäält radaripostini. Enamik meie inimesi elab selle tee ääres ja nii peaks liikumine tulevikus hõlpsam olema," rääkis Pilkuse külaseltsi juht Miia Pallase.
Kaitseministeerium tänas kohalikku rahvast mõistva suhtumise eest ja kinnitas, et mingit kiirgus- ega ka muud ohtu uus kompleks ei kujuta. Vahetustega on radripostil tööl paarkümmend inimest.