USA uuendab Eestis paiknevat radarisüsteemi

Kellavere radaripost
Kellavere radaripost Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Ameerika Ühendriikide õhujõud kavandavad Eestis paikneva keskmaa õhutõrjeradarite süsteemi uuendamist.

"USA õhujõud valmistavad ette lepingut (relvastusettevõttega - toim.) Lockheed Martin Eestis asuvate radarite AN/TPS-77 uuendamiseks," teatasid õhujõud Twitteris. Samas täpsustatakse uuenduste tehnilisi detaile.

Teadet kinnitas ka Eesti kaitseministeerium.

"Saame praegu kinnitada, et USA valitsusel on plaanis rahastada olemasoleva TPS-77 radarisüsteemi uuendamist IAMD projekti raames, kuid täpsemad asjaolud ning summad on veel läbirääkimiste faasis," ütles ministeeriumi pressiesindaja Susan Lilleväli. IAMD on USA valitsuse rahastatav Balti riikidele suunatud keskmaa õhutõrje programm.

Samas märkis ta, et uuendused ei ole seotud plaanidega lisada Kirde-Eestisse kaitseväe radareid, et võimaldada Ida-Virumaal tuulegeneraatorite paigaldamist.

"USA-ga läbiräägitavad tehnouuendused ei ole seotud Vabariigi Valitsuse poolt 2019. aastal otsustatud kompensatsioonimeetmetega, mis aitavad vabastada osa Virumaa alast tuleenergia arenduseks," ütles Luitsalu.  

Lockheed-Martini radar TPS-77 asub Lääne-Virumaal Vinni vallas 156 meetri kõrgusel Kellavere mäel. Radar "näeb" kuni 470 kilomeetri kaugusele ja kuni 30 kilomeetri kõrgusele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: