X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Apteekrite liit: apteekide omandipiirangu kehtestamine on möödapääsmatu

Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Seoses riigikogu ees seisvate otsustavate valikutega apteegituru korralduses, rõhutab Eesti Apteekrite Liit (EAL), et apteegi omandipiirangu kehtestamise puhul ei ole tegemist kitsa apteekrite tsunftihuviga.

Liit on seisukohal, et omandipiirang on tänaseks Eestis praktiliselt ainuvõimalik lahendus apteegituru mõistlikuks korraldamiseks, kui lähtuda patsientide huvidest. Oma toetusavalduse apteekrite omandipiirangute ideele on saatnud ka perearstid, kelle suhtes samuti kehtivad omandipiirangud.

"Apteegiteenuse ehk ravimite kättesaadavuse tagamine rahva tervise kaitseks on riigi ülesanne. Riik peab looma mehhanismid, mis kujundaks ühtlase apteegivõrgu ning tagama apteekidele rahastus- ja majandusalased tingimused, et teenust saaks osutada stabiilselt ja sõltumatult,“ sõnas EAL-i esinaine Ülle Rebane.

"Apteegi omandipiirang on ühel või teisel moel kehtestatud Austrias, Soomes, Ungaris, Küprosel, Taanis, Prantsusmaal, Saksamaal, Kreekas, Itaalias, Lätis, Leedus, Luksemburgis, Sloveenias ja Hispaanias. Lisaks tuleb arvestada, et enam kui kolmveerand Euroopa Liidu riikidest on kehtestanud kas apteekide asutamis- või omandipiirangud”, lisas Rebane.

Ülle Rebase sõnul ei ole seadusandjal tänasel päeval sisuliselt ka võimalust omandipiirangut mitte kehtestada, kui ei taheta tagasi pöörata vertikaalse integratsiooni keeldu, mis kohustab lahutama ravimite jae-ja hulgimüügi.

Liidu pressiteates märgitakse, et Brüsselist tellitud õigusliku arvamuse kohaselt ei ole 09. juunil 2014 seadustatud ravimite hulgi- ja jaemüügi lahutamine kooskõlas Euroopa Liidu õigusega, kui sellega ei kaasne proviisorite enamusosalust apteekides.

"Mis tahes mitteproviisoritest omanike puhul eksisteerib suur tõenäosus, et suurema kasumi nimel võidakse minna vastuollu tervise kaitse huvidega. Kas arvate, et näiteks kaubanduskeskused, kiirlaenufirmad ja kasiinod on patsiendi seisukohalt paremad apteegiomanikud kui hulgimüüjad? Vaevalt küll. Ainult proviisoril on tema elukutsele omane professionaalne eetika, mis tasakaalustab ärihuve. Seda on korduvalt öelnud ka Euroopa Kohus”, lausus Rebane.

Liit on seisukohal, et vertikaalse integratsiooni kaotamist ei ole võimalik õigustada, kui sellega ei kaasne patsientide tervise kaitse kõrgem tase apteekides. Tervise kaitse kõrgema taseme tagab apteekrite liidu kinnitusel aga just nimelt proviisorite enamusosaluse nõue, kuna see kaitseb teenuse sõltumatust ja kvaliteeti.

Ühtlasi märgitakse, et Euroopa Komisjon ja Euroopa Kohus ei lubaks ravimite jae- ja hulgimüügi lahutamisel kehtima jääda, kui sellega ei kaasneks proviisorite enamusosalust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: