Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani keelustas sodoomia loomaseksiturismi takistamiseks, Eestis selle kohta spetsiifilist paragrahvi ei ole

{{1429693182000 | amCalendar}}
Ekraanitõmmis Vice´i dokumentaalist
Ekraanitõmmis Vice´i dokumentaalist "Animal Fuckers" Autor/allikas: Vice

Taanis võeti eile vastu seadus, mis keelustab seksuaalvahekorra loomadega, et takistada loomaseksiturismi levikut.

Seadus sai parlamendis oodatult enamiku parteide poolehoiu. Liberaalide Liit hääletas seaduse vastu ning Vasak-Rohelise Liidu esindajad jäid erapooletuks, vahendas The Local.

Seadusemuudatus tuli kõne alla eelmise aasta oktoobris, kui toidu- ja põllumajandusminister Dan Jørgensen ütles, et sodoomia lubamine kahjustab Taani riigi mainet.

"On oluline, et Taanit ei peetaks riigiks, kus seksuaalsuhe loomadega on lubatud," ütles ta oma ettepanekut tutvustades.

Taani oli enne seaduse jõustumist viimane riik naabruskonnas, kes ei olnud veel sodoomiat keelustanud. Rootsi keelustas selle 2013. aastal ning Norra 2011. aastal. Seksuaalvahekord loomadega on keelatud ka Saksamaal.

Teadaolevalt lükkas selline olukord käima maa-aluse loomaseksiturismi tööstuse, mida tutvustas avalikkusele Vice´i dokumentaalfilm eelmise aasta augustis.

Taani loomaeetika nõukogu hinnangul ei olnud keeldu vaja ning senised seadused olid piisavad. See tähendas, et loomadega vahekorras olemine oli keelatud ainult siis, kui sai tõestada, et loom selle tulemusena kannatas.

Minister Jørgensen sellega ei nõustunud.

"Me peame keelama seksi loomadega mitmel põhjusel. Kõige olulisem on see, et valdava enamiku juhtumite korral on see rünnak loomade suunas. Ükskõik millises olukorras, igasugused kahtlused peaks pöörama loomade kasuks. Nad ei saa ju oma nõusolekut anda," rääkis ta ajalehele Ekstra Bladet eelmisel aastal.

Sodoomiat karistatakse Taanis nüüdsest kuni üheaastase vanglakaristusega ning korduvrikkumise puhul kuni kaheaastase vabadusekaotusega.

Eestis sodoomia kohta spetsiifilist paragrahvi ei ole

Justiitsministeeriumi sõnul on igasugune loomadele kannatusi põhjustav tegevus, ka juhul, kui see väljendub sodoomias, Eesti seaduste järgi keelatud.

"Looma suhtes lubamatu teo toimepanemine on karistatav väärteona loomakaitseseaduse paragrahvi 66-2 järgi. Kui looma suhtes lubamatu tegu pandi toime avalikus kohas või julmal viisil, on tegemist kuriteoga ja karistusseadustiku paragrahvi 264 alusel võib isikut sellise teo eest karistada rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega," selgitas justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik.

Looma suhtes lubamatu tegu on avatud loomakaitseseaduse paragrahvis 4, mille järgi on selleks muu hulgas looma vigastamine, talle valu põhjustamine, aga ka näiteks välditavate füüsiliste või vaimsete kannatuste põhjustamine.

Toimetaja: Madis Järvekülg, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: