Jaapani peaminister soovib patsifistliku põhiseaduse ülevaatamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaapani kaitseväelased.
Jaapani kaitseväelased. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Jaapani peaminister Shinzo Abe soovib 2018. aasta lõpuks üle vaadata riigis kehtiva põhiseaduse. Muudatuste eesmärk on eemaldada konstitutsioonist tulenevad piirangud riigi kaitsestrateegia kujundamisel.

Jaapan pole põhiseadust muutnud alates Teise maailmasõja lõpust ning praegune versioon on suures osas ameeriklaste kujundatud, vahendab Reuters.

Istuv peaminister on praeguses põhiseaduses sisalduvaid põhimõtteid julgelt tõlgendanud. Näiteks ei peeta enam kinni põhimõttest, mis keelab Jaapani sõjaväel mereülestesse konfliktidesse sekkumise.

"Kui me tahame rohkem paindlikkust, on oluline üle vaadata põhiseaduse artikkel 9," ütles peaministri partei juht Hajime Funada. Mainitud artikkel piirab muuhulgas lahinguvalmiduses sõjatehnika kasutamist. Piiranguid tõlgendatakse praegu viisil, et võimaldada Jaapanile enesekaitse.

Põhiseaduse muutmine tahetakse lõpule viia kolme aasta jooksul, kuna selle perioodi jooksul saab tegutseda praegune valitsev poliitiliste jõudude koosseis. Seadusemuudatus nõuab 2/3-list toetust parlamendi kõikidelt kodadelt ning seetõttu on selleks vaja ka opositsiooni osalist toetust. Abe valitsusel on vajaminev häälte hulk olemas alamkojas, kuid mitte ülemkojas.

Konservatiivsed Jaapani poliitilised jõud nõuavad põhiseaduse muutmist rahvusliku uhkuse taastamise eesmärgil.

Kriitikute hinnangul võib põhiseaduse muutmine tuua kaasa Jaapani sattumise sõjalisse konflikti. Konstitutsiooni muutmise vastu on ka enamus valijatest.

Toimetaja: Indrek Mäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: