Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Inimõiguste kohus toetab halvatud prantslase elu lõpetamist

Vincent Lambert.
Vincent Lambert. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa inimõiguste kohus toetab Prantsusmaa kohtu otsust, mis lubab teha halvatud mehele nn abistatud enesetappu ehk eutanaasiat.

39-aastane Vincent Lambert on olnud seitse aastat koomas. Ta sattus mootorrattaõnnetusse, mille tagajärjel diagnoositi tal tetrapleegia, vahendas BBC.

Lambert'i on hoitud Kirde-Prantsusmaal asuvas Reims'i haiglas elus veenisisese toidu ja vee abil.

Mehe perekond on aga eutanaasia suhtes lahkarvamusel.

Lambert'i abikaasa Rachel ja mõned tema vennad ja õed on nõus arstide soovitusega, et mehe elu tuleks lõpetada, kuna paranemislootust ei ole. Arstide sõnul oli eelmisel aastal näha mehel märke raviresistentsuse vastu ning Rachel Lambert ütles, et tema abikaasa ei oleks soovinud, et teda sellises seisus hoitakse.

"Tal pole mingit kergustunnet, mingit eneseväljendamise rõõmu. Me tahame lihtsalt, et tema soov viiakse täide," ütles ta pärast kohtu otsust.

Lambert'i vanemad ja osad õed-vennad aga ütlevad, et näha on olnud edusamme ja nad usuvad, et poeg vajab lihtsalt paremat hoolt.

Vanemad viisid juhtumi Euroopa inimõiguste kohtusse pärast seda, kui Prantsusmaa kohus otsustas eelmisel aastal, et Lambert'i elus hoidvad aparaadid võib välja lülitada.

Vanemate advokaat Jean Paillot ütles, et nad võitlevad edasi. Ta märkis, et otsuse Lambert'i elu lõpetamise kohta tegi arst ja selle saab läbi viia vaid see arst, kes aga enam patsiendi eest ei hoolitse.

Prantsusmaal on eutanaasia keelatud, kuigi arstid võivad patsiendi eest hoolitsemise lõpetada vastavalt 2005. aasta passiivse eutanaasia seadusele.

Strasbourg'i kohtu hinnangul ei riku Lambert'i veenisisese toitmise lõpetamine Euroopa inimõiguste seaduseid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: