X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina armee meedikud omandasid Tartus vajalikke teadmisi

Ukraina armee meedikutel jääb puudu varustusest ja nad vajavad järeleaitamist meditsiinilise abi süstemaatiliseks andmiseks sõjaolukorras, tõdevad Tartus koolitusel olevad Ukraina armee meedikud. Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustes õppivad Ukraina armee ja vabatahtlike pataljonide meedikud saavad nädal jooksul täiendõpet Eesti meditsiini-instruktoritelt ning tsiviilmeedikutelt.

Sõjakoldest leitakse vigastatu, Ukraina armee ja vabatahtlike meedikud jooksevad talle appi. Töö on kiire ja treenitud. Õnneks on see õppus, aga reaalne elu seab just Ukrainas sarnaseid situatsioone meedikute ette paraku pea iga päev, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koolituse läbiviija kapten Indrek Olvet ütles, et ukrainlastel on nö teadmiste killud ehk Ukraina armee ei ole vastu võtnud ühtset süsteemi, kuidas kannatanuga peaks tegelema. "Osad on saanud väljaõpet ameeriklastelt, osad on saanud Eestis väljaõpet, osad mujal, ehk siis, neil puuduvad süstematiseeritud teadmised."

Ehk üksikult osatakse tegutseda, aga kuidas koostööle saada, on küsimus. Armee meedikute olukord siin ja Ukrainas on märkimisväärselt erinev. Ukraina medõde Maria Tšerneha nentis, et sealsetel meedikutel on väga vanad seadmed.

"Ma ütleks, et meie arstide baas ei ole halb. Kasutades seda tehnikat, mis meil on, on nad ikka tublid. Juhtub, et aparaadid jooksevad narkoosi ajal kokku ja inimesed võiksid ju sattuda segadusse, aga nemad ikka annavad abi," rääkis Tšerneha.

Nädal aega on siin õpitud ja kui pühapäeval need õppused lõppevad, siis minnakse tagasi Ukrainasse. Velsker Artjom Koval lubas kodumaale naastes uusi teadmisi oma kolleegidega jagada. "Õpetame edasi inimesi, juurutame seda meie süsteemi, meie vägedesse."

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: