Vene sõltumatu ajakirjanik kirjeldas värvikalt, kuidas Donetski nn separatistid temaga käitusid
Vene sõltumatu ajalehe Novaja Gazeta erikorrespondent Pavel Kanõgin, kelle nn Donetski Rahvavabariigi (DNR) esindajad eile Donetskis kinni pidasid, kirjeldas oma esimeses telefoniintervjuus värvikalt, kuidas kinnivõtjad temaga käitusid.
Kanõgin võeti kinni hetkel, kui ta kohtus DNR-i "infoministeeriumi" esindajatega, et enda akrediteeringut vormistada, vahendasid Novaja Gazeta ja telekanal Dožd.
"Tundub, et tegu oli mingi otsese provokatsiooniga. Ei teagi, kuidas seda muud moodi nimetada. Hetkel, kui ma akrediteeringut vormistasin, tulid minu juurde automaatidega mehed ja ütlesid, et mul pole akrediteeringut ning nad võtavad mu kinni. Mind viidi tumedate klaasidega väikebussi. Üks relvastatud isikutest sihtis mind püstoliga ja ütles, et ma olen närviline paranoik ja kui ma nüüd vehkima hakkan või midagi valesti ütlen, siis ta enam ei vastuta enda eest. Pärast seda küsis minult ainult ühe küsimuse: "Oled sa meie või ukropide poolt?" (Ukrop tähendab vene keeles tillitaime ning seda kasutatakse ka halvustavalt ukrainlaste kohta - Toim.) Ma vastasin, et olen rahu poolt. Tema vastas: "Ah sina, lita, oled rahu poolt? No säh sulle siis!" Ning virutas mulle rusikaga silma pihta. Sellega esimene osa ka lõppes. Pärast hakkas ülekuulamine," meenutas Kanõgin.
"Ma olin kogu ülekuulamise aja käeraudades. Rohkem mind ei pekstud. Isegi tualetti lubati minna. Ning praktiliselt sunniti - keelduda polnud mul võimalust - andma vereproovi," rääkis Kanõgin ja lisas, et kinnivõtjad nõudsid, et ta tunnistaks end narkomaaniks.
"Seal räägiti, et ma olen narkomaan. Et mulle tasuvad töö eest narkootikumidega USA välisministeerium ja Ukraina armee. Ma soovitasin neil internetis minu senise tööga tutvuda. Mind viidi siis teise tuppa, kus "on internet", ja öeldi: on jah objektiivne, kuid akrediteeringut siiski pole ning see on kuritegu," lausus Kanõgin ja täpsustas, et kuna tema taskust leiti ühe Ukraina ajakirjaniku visiitkaart, süüdistati teda taas "kuritegelikus koostöös".
"Umbes kahe minuti pärast nad juba teatasid, et tundub, et ma kasutan juba pea kõiki võimalikke narkootikume, et minu vereproov näitab kõikvõimalikke aineid. Lõpuks koostati mingi protokoll, kuhu pandi kirja, et ma olen ebaadekvaatses olekus ega pole võimeline küsimustele vastama. Tõsi, koopiat mulle sellest paberist ei antud. Ning siis viidigi mind juba piiri suunas," jätkas ajakirjanik ning märkis, et võitlejat, kes teda lõi, kutsuti Igor Mihhailovitšiks.
"Auto, kus mind veeti, sõitis kõigepealt DNR-i piiripunkti. Seal kontrolliti mu passi ja asju ning saadeti siis koos koti ja Igor Mihhailovitšiga Matvejev Kurgani piiripunkti. See on umbes 100 meetri kaugusel. Ta tervitas sealset FSB töötajat kättpidi ning ütles, et "näe, siin on teile klient, süüdistatakse selles, et ta polnud end registreerinud ja töötas ilma loata territooriumil"," märkis Kanõgin ja lisas telefoniintervjuu lõpetuseks, et hetkel on tema kõige suuremaks mureks saada oma silmale uus plaaster, sest senine plaaster oli juba üleni verine.
Moskvasse peaks Kanõgin jõudma täna.
Ajaleht teatas eile, et peatoimetaja Dmitri Muratov rääkis ka kellegi Igor Mihhailovitšiga (enda perekonnanime polnud DNR-i esindaja öelnud - Toim.), kes teatas, et Kanõgin ei tööta tema hinnangul mitte Novaja Gazeta heaks, vaid "mingi Ukraina väljaande heaks". Samuti ütles DNR-i esindaja, et Kanõginile tehtud vereproovi tulemusena selgus, et ta on tarvitanud narkootikume.
Ajaleht peab süüdistusi absurdseteks. Narkootikume puudutava süüdistuse osas on ajalehel kavas teha kolmes sõltumatus kliinikus uued vereproovid kohe, kui Kanõgin tagasi Moskvasse jõuab.
"See pole esimene Paveli vastu tehtud provokatsioon. Kõik varasemad on osutunud primitiivseks blufiks," nentis Novaja Gazeta peatoimetaja Muratov.
Kanõgin on viimasel ajal teinud mitmeid artikleid, mis ei pruugi meeldida nn separatistidele ega ka Kremlile. Näiteks intervjueeris ta maikuus Kiievi sõjaväehaiglas vangi langenud Vene eriväelasi, kes oma Ida-Ukrainasse sattumise osas üsnagi avameelsed tundusid olevat. Üleeile aga kajastas ta Donetski kesklinnas toimunud ootamatut sõjavastast meeleavaldust, kus sajad kohalikud elanikud nõudsid Kremli-meelsete jõudude esindajatelt, et raskerelvad elamurajoonidest ära viidaks.
Toimetaja: Laur Viirand