Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksperdid: USA sõjaväe varustuse jaotuspunkti rajamine Leetu on samm eelpaigutusladude suunas

USA loob Leetu Marijampolėsse keskuse Balti riikides roteeruvate Ameerika sõjaväelaste varustuse jaoks, esimesed konteinerid saabuvad esmaspäeval. Ehkki tegu pole eelpaigutuslaoga nagu näevad ette NATO kaitseplaanid, on keskuse näol tegu sammuga ladude suunas, ütlevad kaitseanalüütikud.

Esmaspäeval saabuvad Leetu esimesed konteinerid USA sõjaväe varustusega, kuid tegu pole eelpaigutuslao, vaid jaotuspunktiga õppuste jaoks, kuhu rasketehnikat ega laskemoona ei paigutata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelpaigutusladusid tuleb igasse Balti riiki alles ehitama hakata, kuigi osa sellesse mõeldud varustusest on juba kohal.

"Jaotuspunktide teema on väga toores veel, seda näitab edasine planeerimine. See, mis puudutab eelpaigutatavat varustust, siis siin on väga selge sõnum juba varem välja öeldud - jah, need tulevad Balti regiooni, ja osa sellest kohustusest on ka meil liitlased täna juba täitnud ja osa sellest varustusest ja materjalist on täna juba siin," rääkis kaitsejõudude peastaabi operatiivosakonna ülem, kolonelleitnant Aron Kalmus.

Siiski on tegu teatud mõttes märgilise sammuga. Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur, leedulane Tomas Jermalavicius selgitas, et varustuspunkt asub kohas, kust saaks vedada vajalikku kraami nii Balti riikidessse kui ka Poolasse. Samas asub see nn Suwalki koridoris, kitsal ühendusteel Poola ja Leedu vahel, mis piirneb Kaliningradi ja Valgevenega.

"See on väga tundlik piirkond. Siin tuleb rääkida Suwalki koridorist - ainukesest maismaaühendusest Balti riikide ja ülejäänud NATO vahel. Ilmselgelt on sellel strateegiline tähtsus. Mõningate stsenaariumide kohaselt võiks Vene väed üritada seda ühendusteed hõivata ning takistada NATO liikumist maitsi," rääkis Jermalavicius.

Erukindral Ants Laaneots ütles, et jaotuspunkti rajamine eelkõige Leetu on esimene samm varustuse eelpaigutamise suunas. Laaneots lisas, et eelpaigutuslaod peavad asetsema igas Balti riigis ligikaudu 5000 sõduri jaoks, et olla valmis äkkrünnaku vastu.

Laaneots näeb kõige suuremat probleemi ladude rajamise teel rahapuuduses - mitmed NATO riigid vähendavad kaitse-eelarvet.

"Eelkõige tuleb rääkida läbi neid asju USA-ga. Neid toetab mingil määral ka Suurbritannia, ehkki nende eelarvega on väga vilets olukord, kui vaadata arengu seisukohalt või järsu relvajõudude tugevdamise seisukohalt. Midagi on lubanud ka sakslased - eks me peame tegema oma parima, et see kõik käivituks ka reaalselt," selgitas Laaneots.

USA kaitseminister Ashton Carter ütles jaanilaupäeval Eestis visiidil olles, et USA plaanib paigutada ajutiselt ühe soomusbrigaadi lahingugrupi ehk 5000 sõduri masinad ja vajaliku varustuse Kesk- ja Ida-Euroopasse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: