Austraalia pagulaste kinnipidamiskeskuses tekkisid rahutused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jõulusaarel asuv immigratsioonikeskus.
Jõulusaarel asuv immigratsioonikeskus. Autor/allikas: Australian Department of Immigration and Citizenship/AFP/Scanpix

Jõulusaarel asuvas Austraalia pagulaste ja varjupaigataotlejate kinnipidamisasutuses tekkisid rahutused, mida pole suudetud veel lahendada, teatasid valitsusametnikud.

Kinnipeetavad süütasid asutuses tulekahjusid, meditsiini-, haridus- ja spordihooned said kahjustada, vahendas BBC.

Võimud kirjeldasid olukorda "ulatusliku häirena". Valitsuse immigratsiooniministeerium kinnitas pressiteates, et valvurid toodi keskusest julgeolekukaalutlustel ära.

Ministeerium eitas, et kinnipidamiskeskuses toimub laiaulatuslik mäss, kuid tunnistas, et olukord on pingeline.

Ministeerium selgitas, et rahutused algasid, kui grupp iraanlasi protesteeris laupäeval keskusest põgenenud Iraani kurdi Fazel Chegeni surma vastu. Chegeni surnukeha leiti pühapäeval kaljuserva alt. Koroner alles koostab surma kohta raportit.

"Rahumeelsed protestid on lubatud, kuid teised kinnipeetavad kasutasid olukorda ära selleks, et korraldada üldised rahutused ja kahjustada vara," teatasid ametnikud. Nad märkisid, et kogu kompleksis oli hulk väikeseid tulekahjusid.

"Grupp kinnipeetavaid, arvatavalt mittekodanikud, kelle viisad on tühistatud, jätkavad kihutustööd ja keskuse kahjustamist. Siiani teateid ühestki vigastatust ei ole," seisis teates.

Pagulastegevuse koalitsiooni liige Ian Rintoul ütles ajalehele Sydney Morning Herald, et Chegeni kannatas pikaajalise meelevaldse kinnpidamise mõju tagajärgede all. "Ta oli teistele kinnipeetavatele öelnud, et ei suuda enam kauem kinnipidamiskeskuses olla ja tahtis lihtsalt välja minna," ütles Rintoul.

Jõulusaarel asuvas keskuses elavad ka uusmeremaalased, keda ähvardab Austraaliast väljasaatmine.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: