Fotod: aasta põllumeheks valiti teraviljakasvataja Romet Rässa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aasta põllumeheks 2015 kuulutati Tartumaa teraviljakasvataja Romet Rässa, Võnnu valla Habemiku talu peremees, kellele andis tiitli üle president Toomas Hendrik Ilves.

Pereettevõttena tegutsev Habemiku talu on põline talukoht, mille asutas 36. aastal Romet Rässa vanaisa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui vanaisa talu suurus oli umbes 100 hektarit, siis praegu on Habemiku talus haritavat maad 1350 hektarit. Peamiselt tegeletakse teravilja ja rapsi kasvatusega. Aasta põllumees ise arvab, et tiitlile oleks ehk leidunud ka väärikamaid kandidaate, kuid muu hulgas võis määravaks saada silmailu.

"Võib-olla oli asi selles, et ma tean, kui see komisjon meie pool käis. Komisjonis oli päris palju naisterahvaid ja neile meeldis see meie perenaise hoolega ehitatud kiviaed ja muud asjad ja. Ma arvan, et seal oli kindlasti oma osa," ütles aasta põllumees Romet Rässa "Aktuaalsele kaamerale".

Aasta põllumees 2015, teraviljakasvataja Romet Rässa on arendanud Võnnu valla Habemiku talu eeskujulikuks põllumajandusettevõtteks, harides üle tuhande hektari, kus kasvatab talinisu ja -rapsi. Ta on tootmise rajanud pere ajaloolisele talukohale, ehitanud uued tööstushooned ja korrastanud ümbrust.

Romet Rässa teeb lähikonna maadel kaeve- ja maaparandustöid. Põldudel tegutseb ta koos poja Siimu firmaga. Põllu- ja maaparandustehnika on kaasaegne, ehitatud on kaks kuivatikompleksi.

Ilves: riik pole kurt olnud

Eesti riigipea ütles auhinnatseremoonial, et tänu väärikatele põllumeestele kestab elu Eesti külades ja väiksemates kohtades edasi. Tema sõnul aitab meie põllumees eelistada tarbijal eestimaist toitu, mis on väärt ja tervislik.

President tunnustas ka meie põllumajandushariduse väga hea taset ning meenutas, et Maaülikool kuulub oma valdkonna ülikoolide seas maailma parimate sekka ja on siin enim viidatavate teadusasutuste seas lausa ühe protsendi parimate hulgas.

Ilves tõdes, et praeguses kriisis on kõige keerulisemas olukorras meie piimakarjakasvatus ja seakasvatus ning põllumeeste tulek 101 traktoriga Toompeale oli tõsisest murest kantud abi nõutamine. Ta kordas septembris riigikogu avaistungil öeldut: parlament ja valitsus peavad vaatama meie põllumajandust Euroopa Liidu üldises kontekstis ning sellest lähtuvalt leidma ka võimalused Eesti põllumeeste toetamiseks.

"Riik pole kurt olnud. Tänavu antakse põllumeestele erakorralist kriisiabi enam kui 10 miljoni euro ulatuses. Järgmiseks aastaks on maaeluministeeriumi eelarve kavas täiendavate toetuste maksmiseks 4,6 miljonit eurot. Euroopa Liidu regulatsioonid lubavad meil samuti täiendavalt maksta üleminekutoetusi, kokku kuni 21 miljonit eurot. Kas ja kui palju sellest eelarvesse ka jõuab, on juba valitsuse ja parlamendi poliitiliste valikute küsimus," kõneles Ilves.

Lihtne, kuid meie loomakasvatuse tulevikku arvestades ohtlik on jätta põllumehed ebavõrdsesse olukorda Euroopa Liidu teiste riikide tootjatega, sest võistlus põllumajandustoodete turul on väga tihe ja siin kergemat teed minek toob meile tulevikus palju käänulisemad rajad, hoiatas riigipea.

"See kõik, nagu olen varem öelnud, ei ole ainult põllumeeste, vaid kogu meie maaelu kestmise küsimus, inimeste töö ja leiva küsimus," ütles ta, nimetades kiiret lahendust nõudvaks teemaks 3. tsooni seakasvatajate muret, sest müügipiirangud hävitavad muidu korralikult oma farmi pidavate ja kõiki norme täitvate talupidajate töö.

"Riik korraldabki kodumaise liha kokkuostu konservide valmistamiseks, mis on õige ja hea. Kuid samal ajal olen kuulnud, et Eestisse imporditakse sealiha juurde. Põllumajandusorganisatsioonid, mis teie sellest arvate? Peaminister, maaeluminister ja riigikogu maaelukomisjoni esimees on sellist teguviisi igatahes kritiseerinud. Aga teie?" küsis Ilves.

Ta pidas põllumajanduse tulevikule väga oluliseks põllumeeste ühistegevust. "Seljad tuleb kokku panna ja jõud ühendada nii töötlemisel kui ka turustamisel, see aitab saada õiglasemat hinda toodangu eest ja aitab leevendada põllumeeste olukorda tulevastes kriisiolukordades," rõhutas riigipea. Ehk aitab selline ühistegevus leida ka valitsusel uusi turge meie põllumajandussaadustele, sest Eesti põllumeeste toodang võib olla küll hea ja kvaliteetne, kuid uute turgude nimel tehku koostööd kõik, kes seda saavad või peavad, julgustas ta.

President Ilves tänas kõiki põllumehi. "Te olete trotsinud halba ilma, kaubanduspiiranguid seni tuttavatel turgudel, seakatku, enda valutavat selga ja lähedaste väsimust. Te olete püsti jäänud ning hoiate püsti Eesti põllumajandust ja meie maaelu."

Tänavusele aasta põllumehe konkursile, mida korraldavad Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Maaleht juba 15. korda, esitasid maamajanduslikud organisatsioonid 13 kandidaati üheksast maakonnast.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: